Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
SALE Łóżka - 30% i pozostałe meble - 25%. Rabat nalicza się w koszyku. | Pozostało: ZOBACZ

Mały pokój dla rodzeństwa - jak zaaranżować

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na to, by każde z dzieci miało własny odrębny pokój, szczególnie jeśli mieszkamy w mieszkaniu, a nie w dużym domu. Warto jednak spojrzeć na to z drugiej strony i zdać sobie sprawę, że taka sytuacja wcale nie musi być problemem bez wyjścia. W końcu zawsze możemy rozplanować wspólną przestrzeń dla dwójki i stworzyć pokój dla rodzeństwa w taki sposób, by każda z pociech miała swój własnym intymny kąt i miejsce do spania, nauki oraz zabawy.

Jak zrobić zatem wspólny pokój rodzeństwa? Poniżej pokażemy Ci kilka skutecznych sposobów, które pozwolą na zorganizowanie pokoju dla dwójki dzieci w taki sposób, by nawet niewielka przestrzeń odpowiadała na wszystkie niezbędne potrzeby. Niezaleznie od tego czy będzie jedno młodsze i jedno starsze dziecko, czy też rodzeństwa różnej płci.

 

Mały pokój dla rodzeństwa - jak zaaranżować

 

Pokój dla rodzeństwa – podział przestrzeni

Organizacja pokoju dla rodzeństwa wymaga uwzględnienia podstawowej zasady - każde dziecko powinno mieć swoją własną przestrzeń. Bez względu na wiek, każde z nich potrzebuje bowiem możliwości oderwania się od reszty, czasem chcąc po prostu znaleźć chwilę spokoju z ulubioną książką czy grą. Nawet najbardziej zgrane rodzeństwo może od czasu do czasu potrzebować osobnej przestrzeni. Jak to osiągnąć w wspólnym pokoju? Najprostszym sposobem jest podział pomieszczenia na dwie oddzielne strefy - jedną dla każdego z dzieci. Każda strefa musi zawierać łóżko, biurko lub stolik, miejsce na przechowywanie rzeczy osobistych i przestrzeń do zabawy.

Można również zastosować podział kolorystyczny ścian, mebli oraz pościeli, aby podkreślić odrębność każdej z przestrzeni. W większych pokojach możliwe jest zastosowanie praktycznych rozwiązań, takich jak przesuwne elementy lub parawany, które faktycznie podzielą pomieszczenie na strefy dla poszczególnych dzieci. Takie rozwiązanie świetnie się tu sprawdzi, nie tylko zapewniając prywatność, ale również oferując miejsce do przechowywania rzeczy. Jasny podział na strefy dedykowane każdemu z rodzeństwa sprawdzi się szczególnie w przypadku dzieci różnej płci lub o zróżnicowanym wieku, które mogą potrzebować czasem chwili dla siebie.

 

Mały pokój dla rodzeństwa - jak zaaranżować

 

Łóżko piętrowe – kiedy się sprawdzi?

By zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni w jednym pokoju, często stosujemy także łóżko piętrowe. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? To zależy.

Z pewnością będzie to dobry ruch w przypadku pokoju, który jest bardzo mały i gdzie liczy się tak naprawdę każdy centymetr. Wówczas możemy wydzielić osobne strefy na zabawę i naukę, z kolei łóżko może albo je rozdzielać albo też stanowić odrębny, wspólny element małego pokoju. Łóżko piętrowe sprawdzi się także w przypadku rodzeństwa tej samej płci i najlepiej dwójki dzieci w zbliżonym wieku. Nie ma wówczas elementu związanego ze skrępowaniem i niechęcią spania tak naprawdę na jednym łóżku.

Zdecydowanie nie sprawdzi się to z kolei w sytuacji, gdy różnica wieki między dziećmi jest znacząca. W takiej sytuacji pokój dla rodzeństwa musi się składać z dwóch osobnych łóżek. Aranżacja pokoju dziecięcego z dwoma łóżkami jest również warta uwagi wtedy, gdy mamy na to miejsce, dzięki czemu jeszcze bardziej dajemy dziecku pole do samodzielności i jesteśmy w stanie tak podzielić pokój, by z jednego zrobić praktycznie dwa oddzielne pokoje.

Miejsce do nauki w pokoju rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa powinien się oczywiście składać ze strefy nauki, dedykowanej każdemu z dzieci. Jest ona kluczowym elementem w organizacji ich pokoju dziecięcego i nie może być zaniedbana. Nawet jeśli dzieci wolą uczyć się w innym miejscu niż przy biurku, ważne jest, aby miały wygodne i ergonomiczne miejsce do pracy.

Jedno biurko do podziału zatem nie wystarczy - każde dziecko potrzebuje własnego miejsca do nauki, gdzie może pracować wtedy, kiedy chce i organizować swoje materiały według własnych upodobań.

Biurko powinno być również dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Dla przedszkolaków idealne będzie małe biurko z regulowanym blatem i miejscem na papier do rysowania. Natomiast dla dzieci starszych i nastolatków lepiej jest wybrać standardowe biurko, które można dostosować do indywidualnych preferencji i warunków pomieszczenia.

Ważnym aspektem jest oczywiście także odpowiednie krzesło - dla małych dzieci można wybrać specjalne krzesło do biurka, podczas gdy dla starszych dzieci lepiej jest zainwestować w ergonomiczne krzesło, które zadba o prawidłową postawę i komfort podczas długich godzin nauki.

 

Mały pokój dla rodzeństwa - jak zaaranżować

 

Aranżacja pokoju dla dzieci – jakie kolory wybrać?

Dzieląc pokój dla rodzeństwa na dwie strefy warto zastosować odpowiednie kolory ścian już na etapie aranżacji. W przypadku dzieci mamy bowiem naprawdę dużo możliwości. Jeśli mamy pokój dla rodzeństwa, w którego skład wchodzi dziewczynka i chłopiec, to najprościej jest zastosować oczywiście kolor różowy i niebieski. Jeśli dzieci są już nieco starsze, to możemy zdecydować się na nieco bardziej stonowane kolory, zapytajmy wówczas też nasze pociechy o zdanie na ten temat, dzięki czemu będą mogły one wpłynąć na środowisko, w którym będą przebywać na co dzień.

Bardzo często jednak najlepszym rozwiązaniem są neutralne barwy, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Kolor żółty nastroi je optymizmem i będzie sprzyjał koncentracji, z kolei odcienie zielenie zwiększą poczucie bezpieczeństwa i będą działały relaksująco. Jeszcze bezpieczniejsze są beże i szarości, które wyciszają i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe, co może mieć znaczenie w tym przypadku.

 

Mały pokój dla rodzeństwa - jak zaaranżować

Przeczytaj również Odwiedź blog
Jul 16, 2024 Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialniW dzisiejszych czasach nowoczesna toaletka stała się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To nie tylko praktyczne...
Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialni
Jul 09, 2024 Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?Mycie ścian przed malowaniem to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania. Właściwe oczyszczenie ściany pozwala...
Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?
Jul 02, 2024 Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrzNowoczesny salon z ciemną podłogą to wyjątkowe połączenie elegancji i funkcjonalności. Ciemne podłogi, takie jak...
Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrz
Jun 25, 2024 Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?Wiele osób zastanawia się, jak ukryć kable od telewizora w sposób estetyczny i bez konieczności...
Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?