Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
SALE Łóżka - 30% i pozostałe meble - 25%. Rabat nalicza się w koszyku. | Pozostało: ZOBACZ

Biurko w salonie - miejsce do pracy w salonie

Praca zdalna, szczególnie po czasie związanym z pandemią stała się bardzo popularna i na dobre zagościła w naszych domach. Niestety, nie każdy z nas może się cieszyć tak dużymi przestrzeniami w domu, a szczególnie w mieszkaniu, by wydzielić jeszcze miejsce na osobne biuro i prywatny gabinet. Jednakże czy biurko koniecznie musi stać w osobnym pokoju? Przekonajmy się, że nie. Z powodzeniem możemy je bowiem zaaranżować w części salonu czy pokoju dziennego.

Jak więc urządzić miejsce do pracy zdalnej, by nie zabierało bardzo dużo miejsca? Jak wybrać meble i czym kierować się podczas zakupu, by całość jak najlepiej wkomponować do wnętrza? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

 

Biurko w salonie - miejsce do pracy w salonie

 

Jak urządzić biuro w salonie? Ergonomia w miejscu pracy

Organizacja przestrzeni salonu z biurkiem to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale również ergonomii w miejscu pracy. Jednym z rozważanych miejsc na biurko jest jego umiejscowienie w pobliżu okna. Taka lokalizacja gwarantuje obfitą ilość naturalnego światła, co sprzyja koncentracji i zapewnia komfort dla oczu.

Jak więc najlepiej ustawić biurko względem okna w pokoju dziennym czy małym salonie? Często spotykaną aranżacją jest umieszczenie biurka z frontem skierowanym w stronę okna. Oglądanie krajobrazu lub ulicznego ruchu może mieć kojący wpływ na psychikę podczas pracy. Dodatkowym atutem jest możliwość umieszczenia roślinności za oknem, co dodatkowo relaksuje i odciąga uwagę od monitora komputera.

Alternatywą może być także ustawienie biurka bokiem do okna. Warto ponadto zadbać o umiejscowienie na blacie lampki, która zapewni dodatkowe oświetlenie w razie potrzeby. Wybór odpowiedniego miejsca dla biurka w salonie pozwoli stworzyć z kolei klarowną i estetyczną aranżację, która będzie dobrze wpisywać się w charakter pomieszczenia

Co jest niezbędne, by domowe biuro było eleganckie i funkcjonalne?

Aktualnie praca z domu, czyli tzw. home office stała się bardzo modna i wygodna, praktycznie dla każdego z nas – zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Nic więc nie zapowiada się, by taki stan rzeczy miał ulec zmianie. Oszczędzamy dzięki temu na wynajmowaniu biura, a także na dojazdach. Czego jednak najbardziej potrzebujemy, by praca w domowych warunkach była jak najbardziej wydajna?

Podstawą jest oczywiście wydzielenie odpowiedniej przestrzeni, o którym napisaliśmy już wcześniej. Sposób, by to skutecznie uczynić jest wiele – możemy zastosować zarówno ściankę gipsową, jak i stojący regał o ażurowej konstrukcji. Można też idealnie wkomponować biurko do stylizacji pozostałej części salonu.

Poza wydzieleniem przestrzeni, równie ważne są także meble, a konkretnie biurko i krzesło biurowe. Biurko powinno odpowiadać naszym potrzebom, szczególnie jeśli mowa o jego wielkości oraz wysokości. Do wzrostu i wagi dopasujmy także fotel biurowy, który koniecznie musi być wygodny – w końcu spędzimy na nim przynajmniej kilka godzin dziennie! W przeciwnym wypadku nie tylko nie będziemy się mogli skupić, ale przede wszystkim ucierpią na tym nasze plecy.

 

Biurko w salonie - miejsce do pracy w salonie

 

Biurko w salonie – o czym należy pamiętać kupując ten mebel?

W zależności od tego, ile mamy miejsca w salonie, powinniśmy pamiętać, że biurko nie powinno być zbyt duże, choć nie popadajmy także z drugiej strony w skrajność. Salon to w końcu miejsce do wypoczynku oraz spotkań z najbliższymi, dlatego też po pierwsze – biurko nie powinno być centralnym meblem, a po drugie, nie powinno nam się od razu rzucać w oczy. Źle to może bowiem wpłynąć na nasz relaks po całym dniu. Dlatego też takie prywatne biuro powinniśmy zrobić na uboczu, w rogu, nie zaburzając przy tym poszczególnych stref w pomieszczeniu.

Tak jak jednak napisaliśmy na początku, klasyczne biurko w pokoju dziennym nie może być też zbyt małe, ponieważ z czasem stanie się nieefektywne. By praca w domowym biurze była w miarę komfortowa, powinniśmy posiadać blat o głębokości 75-80 cm oraz długości przynajmniej 100 cm. Ważny jest też kształt blatu. W przypadku małych pokoi może się sprawdzić biurko narożne, które zajmie mniej miejsca, a spełni swoje zadanie. Ważne również, by biurko posiadało szuflady i boczne szafki. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować dodatkowych przyborników i organizerów, które zajmują miejsce i musiałyby stać na blacie. Posiadając szuflady, możemy schować do nich wszystkie niezbędne rzeczy, które jednak nie będą na wierzchu.

Jak optycznie powiększyć biuro w małym pokoju dziennym?

Na koniec musimy jeszcze poruszyć problem związany z małym salonem, gdzie konieczny jest kącik do pracy. Jak zatem sprawić, by taki pokój dzienny wyglądał na większy? Co najważniejsze, nie potrzebujemy do tego ani młotka, ani pieniędzy! Wystarczy, że zastosujemy prosty trik. Postawimy na biel. Ten uniwersalny kolor optycznie rozszerzy bowiem nawet wąską przestrzeń.

Nie chce nam się malować ścian w pokoju dziennym? Zawieśmy w takim wypadku na nich przy komputerowym biurku lustro. Aranżując biuro w strefie wypoczynkowej uważajmy tylko, co się w nim odbija. Pokażmy najładniejszy kawałek salonu, na przykład regał z książkami, kolekcję obrazów albo sofę z poduszkami, czy też okno, dzięki czemu wprowadzimy jeszcze więcej ważnego dla naszego funkcjonowania światła dziennego. Dzięki temu będziemy mieli wrażenie, że za nami jest drugi pokój, który oddziela kącik biurowy czy domowy gabinet od reszty pomieszczenia.

 

 

Przeczytaj również Odwiedź blog
Jul 16, 2024 Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialniW dzisiejszych czasach nowoczesna toaletka stała się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To nie tylko praktyczne...
Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialni
Jul 09, 2024 Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?Mycie ścian przed malowaniem to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania. Właściwe oczyszczenie ściany pozwala...
Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?
Jul 02, 2024 Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrzNowoczesny salon z ciemną podłogą to wyjątkowe połączenie elegancji i funkcjonalności. Ciemne podłogi, takie jak...
Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrz
Jun 25, 2024 Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?Wiele osób zastanawia się, jak ukryć kable od telewizora w sposób estetyczny i bez konieczności...
Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?