Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
SALE Łóżka - 30% i pozostałe meble - 25%. Rabat nalicza się w koszyku. | Pozostało: ZOBACZ

Renowacja mebli drewnianych - jak zrobić to samemu?

Renowacja mebli drewnianych to doskonały sposób na nadanie im nowego życia i zmianę wyglądu wnętrza. Nie musimy przecież kupować nowych mebli, jeśli te stare, często z litego drewna są solidne i trwałe. Wystarczy trochę pracy i kreatywności, aby odnowić stare meble drewniane i nadać im nowy charakter. Na czym jednak polega renowacja mebli, dlaczego warto się jej podjąć oraz od czego zacząć i jak wykonać ją samodzielnie? Tego dowiemy się czytając poniższy artykuł.

Na czym polega renowacja mebli?

Renowacja mebli drewnianych to proces, który ma na celu przede wszystkim przywrócenie im pierwotnego lub też zmienionego wyglądu (w przypadku gdy lubimy eksperymentować). Renowacja może obejmować różne etapy, w zależności od stanu i rodzaju mebli. Najczęściej polega ona na:

 • Oczyszczaniu mebli z kurzu, brudu i tłuszczu,
 • usunięciu starej warstwy lakieru, farby lub wosku,
 • naprawieniu uszkodzeń, takich jak pęknięcia, dziury, wgniecenia lub odklejone elementy,
 • szlifowaniu powierzchni mebli, aby wygładzić je i przygotować do ponownego malowania lub lakierowania,
 • malowaniu lub lakierowaniu mebli w wybranym kolorze lub odcieniu,
 • dodawaniu ozdobnych elementów, takich jak okucia, uchwyty, nóżki lub naklejki.

Renowacja mebli drewnianych - jak zrobić to samemu?

 

Odnawianie mebli drewnianych – dlaczego warto?

Odnawianie mebli drewnianych z litego drewna ma wiele zalet. Choć jest to proces pracochłonny, to efekty, które zobaczymy potrafią zwalić z nóg. Dla wielu główną korzyścią wynikająca z odnawiania mebli drewnianych jest oszczędność pieniędzy, ponieważ nie musimy kupować nowych mebli. Ponadto dbamy o środowisko, nie generując odpadów i nie zużywając nowych zasobów. Co więcej, wykorzystujemy potencjał starych mebli, które mogą mieć wartość historyczną lub sentymentalną. Zmieniamy bardzo niskim kosztem wystrój wnętrza, nadając mu nowy styl i charakter, który bez dwóch zdań będzie unikatowy. W końcu, wykonując renowacje samodzielnie rozwijamy swoją kreatywność i umiejętności manualne, czerpiąc przy tym satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy.

Drewniane meble - od czego zacząć renowację?

Zanim przystąpimy do renowacji mebli drewnianych, musimy się najpierw do niej odpowiednio przygotować. Jakie więc kroki powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem pracy? Pierwszą i niezbędną rzeczą będzie oczywiście wybór mebli, które chcemy odnowić. Mogą to być stare meble z rodzinnego domu, takie znalezione na pchlim targu lub kupione w sklepie z używanymi rzeczami. Ważne jest, aby były wykonane z drewna lub materiału drewnopochodnego, takiego jak sklejka czy płyta wiórowa. Następnie należy sprawdzić dokładnie stan techniczny mebli. Upewnijmy się, że nie są zbyt uszkodzone, zgnite lub popękane. Jeśli tak jest, możemy oczywiście spróbować je naprawić lub wymienić części, ale w wielu przypadkach niestety lepiej będzie zrezygnować z renowacji tych mebli, ponieważ może być to niewykonalne, a nawet jeśli nam się to uda, to nie posłużą zbyt długo. Jeśli nasze meble są już wybrane, to czas zdecydować się na efekt końcowy. Pomyślmy w tym celu, jaki kolor lub odcień chcemy nadać meblom. Możemy je pomalować na jeden kolor lub stworzyć ciekawy wzór. Ciekawym rozwiązaniem jest także pozostawienie naturalnego koloru drewna. Wówczas wystarczy meble wyczyścić i polakierować Ponadto, możemy dodać do mebli dodatkowe elementy, takie jak okucia, uchwyty, nóżki lub naklejki – wszystko w zależności od tego, jaki styl preferujemy. Jeśli wszystkie te kroki mamy już za sobą, to czas przystąpić do pracy. Ta jednak nie będzie możliwa bez niezbędnych narzędzi i preparatów. Co powinniśmy mieć zatem pod ręką by rozpocząć renowację mebli?

 • Środki do oczyszczania mebli, takie jak płyn do mycia naczyń, ocet, soda oczyszczona lub specjalny preparat,
 • papier ścierny o różnej gramaturze lub szlifierkę elektryczną,
 • nóż do tapet, łopatki lub skrobaki do usuwania starej warstwy lakieru, farby lub wosku,
 • klej do drewna, gwoździe, śrubki lub zaciski do naprawiania uszkodzonych elementów,
 • farby lub lakier do drewna w wybranym kolorze lub odcieniu,
 • pędzle, wałek lub pistolet do malowania,
 • elementy ozdobne, takie jak okucia, uchwyty, nóżki lub naklejki.

Jeśli już to wszystko mamy, to przygotujmy na koniec miejsce do pracy. Powinno być ono dobrze oświetlone, przewietrzone i zabezpieczone przed zabrudzeniem. Może to być garaż, piwnica, balkon lub ogród. Rozłóżmy na podłodze folię malarską lub gazety, aby chronić ją przed farbą. Przenieśmy na nią meble i zdejmijmy z nich wszystkie elementy, które nie będą malowane. Następnie możemy przystąpić do pracy!

 

Renowacja mebli drewnianych - jak zrobić to samemu?

 

Renowacja mebli drewnianych – zlecić fachowcom czy wykonać samodzielnie?

Renowacja mebli drewnianych to zadanie, które możemy wykonać samodzielnie lub zlecić fachowcom. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy podjęciu ostatecznej decyzji:

 • Renowacja mebli drewnianych może być czasochłonna i wymagać kilku dni lub nawet tygodni pracy. Jeśli nie mamy więc wystarczająco dużo czasu lub cierpliwości, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Oni zajmą się wszystkim od początku do końca i dostarczą nam gotowe meble w ustalonym terminie.
 • Renowacja mebli drewnianych może być tania, ale też kosztowna, w zależności od tego, ile narzędzi i materiałów musimy kupić lub wypożyczyć. Jeśli mamy już wszystko, co potrzebne (niezbędne narzędzia wypisaliśmy w poprzednim akapicie), to bez problemu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, wykonując renowację samodzielnie. Jeśli jednak konieczny jest zakup wiele rzeczy, może się okazać, że zlecenie renowacji fachowcom będzie tańsze lub porównywalne cenowo.
 • Jakość. Renowacja mebli drewnianych wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, możemy popełnić błędy lub uszkodzić meble. Nie będzie to dużym problemem w przypadku mebli, na których trenujemy, ale jeśli chcemy mieć pewność, że meble będą wyglądały profesjonalnie i estetycznie, lepiej powierz to zadanie specjalistom. Oni mają odpowiednie kwalifikacje i sprzęt do wykonania renowacji na wysokim poziomie.
 • Na koniec nie możemy nie wspomnieć o satysfakcji. Renowacja mebli drewnianych to także okazja do wyrażenia swojej kreatywności i osobowości. Dzięki temu mamy wpływ na to, jak będą wyglądały finalnie meble, a także czerpiemy wówczas radość z własnoręcznie wykonanej pracy.
Przeczytaj również Odwiedź blog
Jul 16, 2024 Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialniW dzisiejszych czasach nowoczesna toaletka stała się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To nie tylko praktyczne...
Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialni
Jul 09, 2024 Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?Mycie ścian przed malowaniem to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania. Właściwe oczyszczenie ściany pozwala...
Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?
Jul 02, 2024 Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrzNowoczesny salon z ciemną podłogą to wyjątkowe połączenie elegancji i funkcjonalności. Ciemne podłogi, takie jak...
Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrz
Jun 25, 2024 Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?Wiele osób zastanawia się, jak ukryć kable od telewizora w sposób estetyczny i bez konieczności...
Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?