Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-21:00) +48 690 609 202
Fall SALE -20% na wszystko od berke. Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. ZOBACZ

Za twardy materac - jak poznać i co z tym zrobić?

Często możemy się spotkać z tezą, że twardy materac to dobry materac. Niestety, życie codziennie obala nam tę tezę.

Za twardy materac - jak poznać i co z tym zrobić? 

Wybierając materac, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego twardości, która będzie dopasowana do naszych potrzeb i wagi. Zwłaszcza, że zapewne niejednokrotnie rano, po przebudzeniu budziliśmy z bólem kręgosłupa i mięśni. Przyczyna mogła leżeć właśnie w źle dobranym materacu. Wiele osób materac wybiera na bazie opinii znajomych, a jest to bardzo mylne działanie. Jak już wspomnieliśmy, materac powinien być wybierany indywidualnie – każde ciało jest inne i to, co odpowiada jednej osobie, niekoniecznie będzie równie dobrym rozwiązaniem dla drugiej. Źle dobrany materac nie będzie nam niestety dawał prawidłowego podparcia dla kręgosłupa, co długofalowo, będzie skutkowało nieprzyjemnym snem, bólami mięśni i kręgosłupa. Co zrobić w takiej sytuacji i jak ustrzec się takich błędów?

Za twardy materac - jak poznać i co z tym zrobić? 

 

Za twardy materac – jak uniknąć kupna niewłaściwego materaca? 

 

Jak wspomnieliśmy na samym początku, materac bez dwóch zdań powinien być dopasowany indywidualnie do naszej wagi. To z kolei przekłada się na dopasowanie do kształtu kręgosłupa. W efekcie przyjemnie przesypiamy całą noc, a rano budzimy się jak nowo narodzeni, bez bólu. Warto również zapamiętać główną radę – otóż osoby ciężkie, absolutnie nie powinny wybierać zbyt miękkich materacy, ponieważ będą się w nich wręcz zapadać, co działa fatalnie na stan naszego kręgosłupa. Z drugiej jednak strony, dla osób lekkich, niedobrym rozwiązanie będzie zbyt twardy materac, ponieważ mogą one odczuwać wówczas tzw. syndrom łamania w kościach. Niestety, często bywa tak, że w związku, kobieta jest lekka, a mężczyzna znacznie cięższy. W takiej sytuacji niezbędne jest osiągnięcie jak najlepszego kompromisu. W tym celu przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, który może pomóc w doborze jak najlepszego materaca dla dwojga.

 

  • Miękki materac – powinien być przeznaczony dla osób, których waga nie przekracza 60 kg. Stosowany przez osoby cięższe, może przynieść wiele szkód dla kręgosłupa i mięśni.
  • Średnio miękki materac – z takiego materaca mogą korzystać zarówno lekkie osoby, ważące 60 kg, jak i te, których waga nie przekracza 80 kg. Jest on wybierany dość często przez małżeństwa.
  • Średnio twardy materac – drugi pod względem popularności. Doskonale sprawdzi się dla osób, które ważą od 80 do 100 kg.
  • Twardy materac – jest przeznaczony dla ciężkich osób, których waga przekracza 110 kg. Dopiero wtedy może zapewnić pełny komfort i podparcie dla kręgosłupa.

 

Za twardy materac – jakie są objawy spania na zbyt twardym materacu? 

 

Na rynku mamy ogrom materacy, ale wybór tego jedynego bywa niezwykle trudny. Sprzedawcy niestety też często nam nie pomagają, a wręcz przeszkadzają, chcąc na siłę sprzedać jakikolwiek produkt. W efekcie skłaniamy się ku nieprzemyślanym propozycjom i wybieramy rozwiązanie niekoniecznie dostosowane do naszych potrzeb. W domu, po kilku nocach zaczynają się wtedy pojawiać problemy – nie możemy zasnąć, odczuwamy nieprzyjemny ucisk, pogarsza się komfort snu, budzimy się z ogromnym bólem, a nasze samopoczucie przez cały dzień pozostawia wiele do życzenia. Istnieje wiele objawów, które mówią nam o tym, że materac jest za twardy. Najczęstszym, jak nie trudno się domyślić jest po prostu ból kręgosłupa. Wówczas też rano odczuwamy uczucie łamania w kościach  - jest to właśnie objaw zbyt twardego materaca. Wynika on z braku możliwości przybierana wygodnej pozycji w trakcie snu. W efekcie przez większą część nocy wiercimy się i szukamy optymalnej pozycji. Inny objaw to z kolei ból głowy. Nie jest on najczęściej zbyt mocny, ale niestety dość uciążliwy i trwały. Na koniec warto także wspomnieć o skurczach mięśni i drętwiejących kończynach. Wynika to również ze zbyt twardego materaca, który wywołuje ucisk, który z kolei prowadzi do drętwienia kończyn (głównie nóg) oraz skurczów mięśni.

Za twardy materac - jak poznać i co z tym zrobić?

 

Jak zmiękczyć zbyt twardy materac? 

 

Co zrobić gdy materac jest zbyt twardy? Na szczęście praktycznie każdy błąd możemy naprawić. Tak jest również w przypadku zbyt twardego materaca. W celu jego zmiękczenia, możemy bowiem wykorzystać materac nawierzchniowy, czyli specjalną nakładkę zmiękczającą, którą nazywamy również topperem. Toppery możemy podzielić na te zmiękczające oraz wyrównujące. Takie nakładki wykonywane są z różnego rodzaju pianek (termoelastyczne, lateksowe, wysokoelastyczne), dzięki temu mogą one nadać bazowym materacom większą miękkość oraz znacznie poprawić komfort naszego snu. Co ciekawe, materac nawierzchniowy możemy wykorzystywać również jako samodzielny materac, a nawet zabrać go ze sobą w podróż.

Innym rozwiązaniem może być także wymiana stelaża. Często bagatelizujemy jego rolę, a tymczasem ma on ogromne znaczenie dla komfortu naszego snu. Stelaż ma bowiem duży wpływ na twardość materaca. Jeśli zdecydujemy się na stelaż elastyczny, który będzie współgrał z materacem, to poprawimy również i jego elastyczność, a co za tym idzie, znacznie poprawimy komfort użytkowania. Co ciekawe, większość obecnie sprzedawanych stelaży posiada regulację twardości w środkowej jego części. Pozwala to na dopasowanie twardości materaca do naszych potrzeb i może okazać się nieocenioną funkcją, z której skorzystamy od razu po przeczytaniu tego artykułu.

Za twardy materac - jak poznać i co z tym zrobić?

Przeczytaj również Odwiedź blog
Sep 19, 2023 Pokój dla dziewczynki w stylu bohoStyl boho łączy w sobie fantazję, wygodę i niczym nieskrępowaną wolność. Ważną rolę odgrywają dekoracje...
Pokój dla dziewczynki w stylu boho
Sep 12, 2023 Pokój nastolatka - pomysły, inspiracjeNastolatkowie to grupa wiekowa, która przechodzi przez wiele zmian, zarówno emocjonalnych, jak i społecznych. Ich...
Pokój nastolatka - pomysły, inspiracje
Sep 05, 2023 Szenila - do czego wykorzystywana jest ta tkanina?Tkaniny od wieków pełnią ważną rolę w wyposażeniu naszych domów i wnętrz, nadając im charakteru,...
Szenila - do czego wykorzystywana jest ta tkanina?
Aug 29, 2023 Rodzaje tkanin tapicerskich - jaką wybrać?Wnętrze naszego domu jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, relaksując się po ciężkim dniu...
Rodzaje tkanin tapicerskich - jaką wybrać?
Aug 22, 2023 Boucle - co to za tkania?W świecie tekstyliów istnieje wiele różnorodnych tkanin, które wyróżniają się swoją unikalnością i charakterystycznym wyglądem....
Boucle - co to za tkania?
Aug 15, 2023 Styl prowansalski - czym wyróżniają się wnętrza w stylu prowansalskim?Marzysz o pięknym, sielskim domu, który emanuje ciepłem, harmonią i romantyzmem? Jeśli tak, to styl...
Styl prowansalski - czym wyróżniają się wnętrza w stylu prowansalskim 4
Top