Materac - dla kogo twardy, dla kogo miękki?

Materac - dla kogo twardy, dla kogo miękki?

Nawet najciekawsze łózko nie zda się na nic, jeśli nie dopasujemy do niego właściwego materaca. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy będzie szkodliwy dla naszego kręgosłupa. Spanie na miękkim materacu sprawia, że kręgosłup nienaturalnie wygina się, a przestrzenie między dyskami są jednostronnie ściśnięte, uniemożliwiając niezbędną regenerację narażonych na obciążenia pleców. Z kolei zbyt twardy materac podpierał będzie nasze ciału tylko w kilku miejscach, powodując ucisk naczyń i utrudniając przepływ krwi. W efekcie, możemy to prowadzić do bolesnego drętwienia palców u nóg. Twarde materace nie są z tego powodu zalecane osobom starszym oraz mającym problemy z krążeniem. U dzieci w okresie rozwoju, materac taki może z czasem powodować trwałe skrzywienie kręgosłupa. Z kolei w przypadku osób cierpiących na umiarkowane dolegliwości ze strony pleców i bioder, świetnym wyborem będą materace z pamięcią kształtu, pobudzające krążenie krwi i łagodzące ból. Materac o właściwie dobranej twardości powinien w największym stopniu odciążać kręgosłup, zapewniając mu jednocześnie możliwość przybrania naturalnego, lekkiego wygięcia w kształcie litery „S”. Dzięki temu przestrzenie między dyskami napełniają się ponownie płynem i regenerują w trakcie snu.

 

Indywidualnie dopasowany materac

 

Właściwa twardość materaca to kwestia indywidualna, na która składa się wiele aspektów, które należy rozważyć przed jego zakupem. Kluczowymi elementami są oczywiście waga i wzrost użytkownika. W przypadku osób do 80 kilogramów najlepszym wyborem będą materace miękkie (symbol H2), dla osób w przedziale wagowym od 80 do 100 kilogramów materace średnio twarde (H3), zaś dla osób powyżej 100 kilogramów materace twarde (H4). Warto mieć jednak na uwadze, że w zależności od wzrostu, ciężar ciała rozkłada się nieco inaczej, przez co może okazać się, że osoba, która powinna spać na materacu twardym, lepiej wysypiać się będzie na materacu o średniej twardości. Przy zakupie materaca pamiętajmy też o tak zwanej liczbie stref twardości. Najlepsze materace posiadają zwykle 7 stref, wydzielonych na całej długości materaca, dających odpowiednie podparcie głowie, barkom, lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom.

Szukasz idealnego materaca do swojej sypialni? Sprawdź ofertę Berke.HOME, w której przedstawiamy wysokiej jakości materace dopasowane do proponowanych przez nas łóżek!

Poprzedni artykuł Następny artykuł