Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202

Styl japandi - jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Styl japandi jest swoistą hybrydą estetyki skandynawskiej oraz japońskiej. Charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem, poczuciem spokoju, jak i funkcjonalnością. Co ciekawe, jest w nim również nieco miejsca na niedoskonałą asymetrię. Styl japandi pojawił się stosunkowo niedawno, ale od razu zdobył niezwykłą popularność – najpierw w Australii, a obecnie na całym świecie. Czy jest to trwały trend, czy może tylko krótkotrwała moda? Tego nie wiemy, ale z pewnością możemy powiedzieć, że jego prostota i przyjazne, sprzyjające wyciszeniu aranżacje na długo zagoszczą w naszych domach.

Styl japandi - jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

 

Czym jest styl japandi?

Samo słowo „japandi” to połączenie słów „scandi”, czyli skandynawski i „japan”, czyli japoński. Finalnie daje nam to całkowicie nowy, odświeżający styl, który powoli możemy nazywać nie tylko stylem w architekturze, ale nawet stylem życia. Jest to bowiem połączenie minimalizmu, natury, nurtu japońskiego i charakterystycznego stylu skandynawskiego. Przebijają się w nim głównie stonowane barwy, beże, kolory ziemi, taupe, brązy, naturalne surowce i dużo zieleni. Bardzo ciekawa jest również obserwacja, że pomimo dużych różnic kulturowych, udało się połączyć i zaprojektować wnętrza tak, by prostota, funkcjonalność, szacunek do natury i rzemiosła złączył się w jedną, spójną całość.

Styl japandi - jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

  

Co charakteryzuje styl japandi?

Pierwsze co powinno nam się rzucić w oczy po wejściu do wnętrza w stylu japandi, to uspokajająca i czysta atmosfera, która jest uwydatniona czystymi liniami, ciepłym oświetleniem, poczuciem przestronności i kolorystyką, która daje nam ukojenie. Pomieszczenia są przejrzyste i minimalistyczne – na tyle, że jesteśmy w stanie docenić każdy architektoniczny detal. Styl japandi zachęca nas do wyzbywania się przedmiotów, które mogą obciążać przestrzeń oraz wywoływać negatywne emocje. Jak więc możemy się domyślić, w tym przypadku stawiamy przede wszystkim na jakość, a nie ilość. Wybieramy rzeczy, które służą danemu celowi i mają jakieś znaczenie.

 

Główne cechy stylu japandi:

  • Minimalistyczne i funkcjonalne dodatki,
  • Dekorowanie dużą ilością roślin, jak również elementami drewnianymi,
  • Ziemiste, szare i beżowe barwy na ścianach,
  • Geometryczne i nieprzytłaczające wzornictwa,
  • Stosowanie materiałów naturalnych i organicznych,
  • Używanie wazonów z ciekawym wzornictwem,
  • Swoboda przestrzeni.

 

Styl japandi - jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

 

Jak urządzić przestrzeń w stylu japandi?

Nasza przestrzeń, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z mieszkaniem, czy też domem powinna być urządzona w sposób prosty i nieprzytłaczający. Dodatki i tekstylia powinny być naturalne i wykonane z najwyższą starannością. Świetnym rozwiązaniem będą takie materiały jak len, bawełna organiczna, bambus czy satyna. Często wykorzystywanym materiałem jest również rattan, a nawet morska trawa! Wystrój w stylu japandi nie może pominąć oczywiście elementów drewnianych, z których najlepiej, jeśli wykonane są meble. Ogromną rolę w tym celu odgrywa buk, sosna biała, jesion, modrzew, cyprys czy cedry. Im drzewo będzie bardziej szorstkie i surowe – tym lepiej. Drewniane elementy możemy również wprowadzić do salonu w postaci mis dekoracyjnych, regałów na książki czy wazonów. Ciekawym rozwiązaniem może być wykonanie, chociażby drewnianej ozdoby na ścianie. Na koniec kilka słów o kolorystyce, która także odgrywa znaczącą rolę. Postawmy przede wszystkim na neutralną i pastelową bazę kolorystyczną, w które znajdą się beże, szarość i wszelkie kolory ziemiste. Dopełnieniem powinny być zielone rośliny, które sprawia, że poczujemy się w swoim domu, jak w japońskim ogrodzie!

 

Styl japandi - jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

 

 

Styl japandi w sypialni

Sypialnia w stylu japandi stanowi naszą oazę spokoju, relaksu i przestrzeni. Kluczowym elementem jest oczywiście łóżko japandi, które dobrze, jeśli będzie duże, niskie i wykonane z drewna. Odrzućmy w tym przypadku wzorzyste poszewki i postawmy na gładką pościel z naturalnego materiału – w tym celu świetnie sprawdzi się bawełna lub len. Przestrzeń wypełnijmy lekkimi meblami, zielenią i dodatkami z drewna – doskonałym przykładem jest zastosowanie, chociażby rattanowej szafki, która przejmie rolę komody. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach powinniśmy podejść do kolorów ścian. W sypialni na ścianach niech króluje beż, szarość i ziemistość, która sprawia, że czujemy się zrelaksowani i spokojni.

Sprawdź kolekcję łóżek berke bez wezgłowia. Świetnym rozwiązaniem może okazać się łóżko Shortie oraz Flat

 

Styl japandi - jak urządzić wnętrze w stylu japandi?