Spanie na podłodze - czy jest zdrowe dla organizmu?
Spanie na podłodze - czy jest zdrowe dla organizmu?
Zdarza nam się niejednokrotnie słyszeć, że najlepszym lekarstwem dla kręgosłupa jest spanie na podłodze. Z naszych obserwacji wynika zresztą, że jest to coraz częstsza praktyka, kiedy to zamieniamy miękki materac na twardą podłogę, która to rzekomo ma poprawić nasze zdrowie i przyczynić się do zniwelowania bólu pleców. Coraz częściej, szczególnie w nowoczesnych przestrzeniach domowych możemy spotkać duży materac klasy premium zamiast klasycznego łóżka. Czy jednak współczesna moda faktycznie ma jakieś uzasadnienie w medycynie, czy jest tylko wnętrzarską fanaberią?
Jak na co dzień wygląda spanie na podłodze?
Spanie na podłodze, szczególnie w ostatnich latach stało się dość popularne. Wpływ ma na to domniemane, zbawienne działanie podłogi na nasz kręgosłup, jak również moda sprzyjająca minimalistycznym wystrojom wnętrz. Szczególnie w takich krajach jak Japonia wiele osób sypia na płaskich i twardych powierzchniach. Związane jest to tam akurat nie tylko z prozdrowotnym działaniem, ale także z tradycjami i przekonaniami.
Co ciekawe, gdy po raz pierwszy położymy bezpośrednio materac na podłodze, to sen na nim może nie być zbyt komfortowy. Jednakże już po kilku dniach nasze ciało zaczyna się przyzwyczajać do twardości powierzchni. Podłoga w przeciwieństwie do elastycznych stelaży łózek jest twarda i nie dostosowuje się do pracy materaca pod naciskiem naszego ciała. Dlatego też materac na podłodze wydaje nam się być twardszy, aniżeli ma to miejsce w przypadku łóżka.
Spanie na samym materacu wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mamy ograniczony budżet lub zacznie ograniczoną powierzchnię w sypialni. Dobrej jakości łóżka ze stelażem potrafią kosztować krocie, podczas gdy sam materac, który będzie dobrze działała na nasz kręgosłup, też nie jest tani. Nie decydujmy się jednak na cienkie materace składane, które po nocy możemy schować do szafy. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy są one bardzo cienkie, a po drugie ich jakość pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia.
Decydując się na spanie na podłodze, koniecznie musimy zadbać o higienę powierzchni. Podłoga to w końcu miejsce, które zbiera największa ilość kurzu, bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów. Dlatego też bardzo często odkurzajmy i myjmy podłogę, także pod materacem. Ponadto regularnie zmieniajmy prześcieradło i wietrzmy materac, by zapewnić mu jak najlepszą wentylację.
Spanie na podłodze a ból pleców
Jak już wspominaliśmy, wiele osób uważa, że spanie na podłodze pozytywnie wpływa na ból pleców czy po prostu ból kręgosłupa. Ponadto ma ono dobrze wpłynąć na postawę sylwetki i lepszy sen. Co ciekawe, istnieje wiele badań, które potwierdzają te tezy.
Szczególnie sprawdzić się mogą materace średnio twarde, które poprawiają komfort i jakość snu, a także dobrze działają na ułożenie kręgosłupa. To wszystko może mieć z kolei wpływ na zmniejszenie bólu pleców.
Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny i nie powinniśmy kupować takiego samego materaca jak kolega czy koleżanka, nawet jeśli w ich przypadku zdał on egzamin. Wszystko zależy bowiem od naszej wagi ciała oraz od tego, czy śpimy sami, czy też z bliską nam osobą. To te aspekty są kluczowe podczas wyboru odpowiedniego materaca.
Ból kręgosłupa a spanie na podłodze – jaki materac wybrać?
Często do snu na podłodze wybierany jest składany materac z gąbki, który jest lekki, poręczny i bardzo łatwo możemy go schować w ciągu dnia. Jest to jednak bardzo złe rozwiązanie, które może tylko pogłębić bóle kręgosłupa. Takie materace są zazwyczaj cienkie, nie zapewniają odpowiedniej izolacji od podłoża, a także cechują się słabą elastycznością, co negatywnie wpływa na utrzymanie napięcia mięśniowego. Tego typu modele co najwyżej powinny być traktowane jako wersja awaryjna na wypadek pojawienia się niespodziewanych gości.
Jedną z kluczowych cech materaca jest jego twardość. Szukając więc modelu, który ma być używany bez stelaża, stopień twardości powinien być wybierany w zależności od naszej wagi ciała oraz od tego, czy będziemy na nim spali sami, czy też z drugą połówką. Pamiętajmy, że materac na podłodze będzie wydawał się twardszy, jednakże nie decydujmy się na bardzo miękkie pianki. Jeśli chcemy zdecydować się na materac piankowy, to zwracajmy uwagę na pianki wysokoelastyczne oraz na naturalny lateks, który jest trwały i hipoalergiczny. Nie polecamy z kolei materacy z pianki termoelastycznej. Reaguje ona bowiem na ciepło ciała, a jej budowa może przyczynić się do złego odprowadzania ciepła i wilgoci.
Jakie jest ryzyko spania na twardej podłodze?
Spanie na materacu ułożonym bezpośrednio na podłodze, jak już wiemy przynosi wiele prozdrowotnych plusów, szczególnie dla naszych pleców i kręgosłupa. Jednakże może się ono przyczynić także do negatywnych skutków dla zdrowia. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- Przeziębienie – o ile latem nam to raczej nie grozi, o tyle jesienią i zimą chłodniejsze powietrze przy podłodze może stanowić przyczynę złapania przeziębienia.
- Drobnoustroje chorobotwórcze – podłoga to niestety siedlisko wszelakiego kurzu, drobnoustrojów, roztoczy, grzybów i bakterii. Te z kolei bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie, a szczególnie osób cierpiących na alergię czy astmę.
- Słabszą cyrkulację powietrza – tradycyjnie materac łączymy ze stelażem i łóżkiem. Wówczas też mamy optymalny mikroklimat, czyli krążenie powietrza w materacu, co z kolei niweluje wilgoć. Kiedy materac leży bezpośrednio na ziemi, jego możliwości termowentylacyjne są ograniczone. Dlatego tez wewnątrz gromadzi się nadmiar ciepła i wilgoci, które sprzyjają rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. W związku z tym zadbajmy o częste wietrzenie i wentylowanie materaca.