Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
Flash SALE - 30% na wszystkie łóżka. ZOBACZ

Jak prać pościel - w jakiej temperaturze i z czym w jednej pralce?

Sypialnia to bez dwóch zdań miejsce, gdzie czujemy się wyjątkowo, relaksująco i bezpiecznie. To właśnie tam odprężamy się po ciężkim dniu i zbieramy siły na kolejne wyzwania. Dlatego też nieodzownym i bardzo ważnym elementem jest dobrze dobrana i odpowiednio odświeżona pościel. Jest ona w końcu bardzo istotnym elementem wyposażenia sypialni. Świeża, wyprana i wyprasowana sprawia, że nie mamy ochoty opuszczać łóżka. Co za tym idzie, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i znacznie podnosi poziom komfortu. Odpowiednia pielęgnacja kołdry, poduszek i prześcieradeł jest więc naszym obowiązkiem, oczywiście, jeśli pragniemy zachować piękny wygląd sypialni i odpoczywać do pachnącej i czystej pościeli.

Jak prać pościel - w jakiej temperaturze i z czym w jednej pralce?

 

Pranie pościeli – jak ja do tego przygotować?

Zanim włożymy nasze kołdry, poduszki i prześcieradła do pralki, a następnie ją zaprogramujemy na odpowiedni program, najpierw warto dobrze przygotować pościel do odświeżenia. W tym celu posortujmy pościel i oddzielmy ją od ręczników, ubrać czy innych elementów garderoby. Segregacja powinna dotyczyć również kolorystyki tkanin. Nie łączny jasnych i ciemnych pościeli. Następnie dokładnie zapoznajmy się z metką, gdzie znajdziemy wytyczne dotyczące prania danej pościeli. Zazwyczaj jedna metka obowiązuje zarówno na kołdrę, jak i poduszki, ale by mieć gwarancję, najlepiej sprawdźmy wszystkie metki, na każdym elemencie.

Przed samym praniem rozłóżmy kołdry, prześcieradła i poduszki, by nie trafiły one poskręcane lub w kostce do bębna. Ponadto odwróćmy wszystkie elementy pościeli na lewą stronę, dzięki czemu unikniemy otarć o bęben i zapewnimy sobie przez dłuższy czas świeże i nasycone barwy pościeli. Ewentualnie guziki i zamki zapnijmy, co skutecznie zapobiegnie plątaniu się tekstyliów.

Jak prać pościel - w jakiej temperaturze i z czym w jednej pralce? 

 

W jakiej temperaturze prać pościel?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, w przypadku prania pościeli. By osiągnąć pełen komfort użytkowania pościeli oraz snu warto się trzymać kilku zasad. Przede wszystkim, tak jak już pisaliśmy powyżej, trzymajmy się zaleceń umieszczonych na metkach. To właśnie one dadzą nam odpowiedź, praktycznie w każdej sytuacji. Zdecydowaną większość dostępnych w sklepach pościeli można prać w normalnej, domowej pralce automatycznej, należy tylko i aż pamiętać o zachowaniu właściwej temperatury i dodawaniu (lub też nie) różnego rodzaju detergentów. Zwykle kołdry, poduszki i prześcieradła pierzemy w przedziale 40-60 stopni Celsjusza. Nie trzymajmy się jednak tego jako pewnik, ponieważ każda tkanina ma inne właściwości i wymagana innego traktowania co następnie wpływa na to, w jakim programie prać pościel. Program prania pościeli także powinien być więc dostosowany do rodzaju materiału. Nieco problematyczna może być pościel lniana czy też specyfika prania jedwabiu, która wymaga szczególnego traktowania. Wówczas też warto pościele prać zarówno ręcznie, jak i w pralce przy użyciu zmiękczających detergentów. Częstszego prania wymaga z kolei pościel z kory oraz pościel dla niemowląt. W tym celu używajmy delikatnych detergentów, również dokładnie sprawdzajmy w ilu stopniach prać pościel, jaka powinna być częstotliwość prania pościeli oraz czy możemy ją prać z innymi tekstyliami.

 

Jakich detergentów używać do prania pościeli?

Pościel ma każdego dnia bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego też w tym przypadku powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakich środków używamy do jej prania. Ważne jest więc czytanie wszelkich informacji na opakowaniach. Sięgajmy po detergenty, które przede wszystkim nie podrażniają skóry, są przyjazne dla wrażliwej skóry dziecka oraz nie wywołują alergii.

Jeśli nasza pościel jest kolorowa, to warto dodać również preparat, który zapewni lepszą ochronę barwników. Białej kołdry, poduszek i prześcieradeł nie pierzmy z kolei w środkach, które zawierają chlor, ponieważ powoduje on żółknięcie tkanin. Jeśli pierzemy pościel dla swojej pociechy, to zastosujemy łagodny, antyalergiczny proszek.

 

Czy nową pościel również trzeba prać?

Jest to temat często pomijany, ale równie ważny w przypadku prania pościeli. Odpowiedź na to pytanie pewnie dla części z Was będzie zaskakująca, ale tak, niezależnie od rodzaju pościeli, powinniśmy prać pościel satynową, pościel flanelową, lnianą  czy pościel bawełnianą przed pierwszy użyciem. Zwracajmy na to uwagę szczególnie w przypadku pościeli dla dzieci. Dzięki praniu pościeli, nabierze ona przyjemnej miękkości, a także na pewno zostaną z niej usunięte wszelkie pozostałości po procesie produkcji. Wykorzystanie ulubionego płynu do płukania pościeli nada jej świeżości, a przy okazji pozbędziemy się specyficznego zapachu nowych tkanin. Regularne pranie pościeli w pralce automatycznej pozwala pozbywać się wszelkich zanieczyszczeń, bakterii i roztoczy, które negatywnie wpływają na jakość naszego snu.