Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
Flash SALE - 30% na wszystkie łóżka. ZOBACZ

Jakie rośliny wybrać do sypialni?

Wykorzystywanie roślin, szczególnie tych doniczkowych w aranżacji sypialni ma wielu zwolenników, ale znajdziemy również i przeciwników takich praktyk. Tych pierwszych na szczęście jest znacznie więcej. Oczywiście, niektóre argumenty oponentów w postaci „walki” roślin o tlen z domownikami oraz potrzebę oszczędzania miejsca jesteśmy w stanie zrozumieć, jednakże dobrze dobrane gatunki roślin nie będą w tych aspektach żadnym problemem. Do sypialni wybierajmy więc rośliny, które oczyszczą powietrze w tym najważniejszym dla naszego relaksu i odpoczynku miejscu, a nawet wyprodukują w nocy tlen!

Argumenty mówiące, że rośliny doniczkowe mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie są bardzo przesadzone. By tak było, musielibyśmy uprawiać w sypialni prawdziwą dżunglę i zrezygnować z wietrzenia. W praktyce rośliny dają nam zdecydowanie więcej pozytywnych walorów, zarówno tych zdrowotnych, jak i tych aranżacyjnych. Przy wyborze roślin doniczkowych pamiętajmy jednak o tym, by były one dobrym oczyszczaczem powietrza oraz by nie potrzebowały wiele światła, ponieważ sypialnia najczęściej jest miejscem, które nie jest nasłonecznione.

W związku z tym w sypialni nie sprawdzą się, chociażby kwiaty cięte. Warto więc decydować się na takie rośliny jak bluszcz pospolity, kaktus bożonarodzeniowy, kaktus wielkanocny, fikus sprężysty, aloes zwyczajny czy filodendron – odpowiadają one za oczyszczanie powietrza, pochłaniają dwutlenek węgla, mają właściwości nawilżające oraz wiele innych pozytywnych właściwości.

 

Jakie rośliny wybrać do sypialni?

 

 

Rośliny doniczkowe do sypialni – co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się na rośliny w sypialni i podejmiemy decyzję, jakie rośliny do niej wybrać, warto byśmy poznali kilka faktów, które z pewnością utwierdzą nas w przekonaniu, że zieleń w sypialni to samo dobro. Po pierwsze, w sypialni niemal zawsze znajdzie się przestrzeń dla kwiatów. Może to być bowiem nie tylko podłoga, ale również parapet, miejsce na szafce czy wiszący kwietnik na ścianie. Po drugie, wybierajmy rośliny, które nie są rozłożyste oraz te, które posiadają ciernie – takie kwiaty przeznaczmy lepiej do salonu czy innej dużej przestrzeni.

Najlepsze kwiaty to te, które nie tylko nie „kradną” nam tlenu, ale nawet nocą produkują tlen, oczyszczając i nawilżając tym samym przestrzeń. Wybór kwiatów w dużej mierze powinien też zależeć od aranżacji naszego wnętrza. Nie każdy styl preferuje dużo zieleni. Ta na pewno doskonale odnajdzie się w sypialni w stylu boho, gdzie zieleń odgrywa niebagatelną rolę. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o tym, by wybierając kwiaty w sypialni, unikać tych ozdobnych, które intensywnie pachną.

 

Jakie rośliny wybrać do sypialni?

 

 

Kwiaty doniczkowe do sypialni – stawiajmy na dobry sen!

Jeśli decydujemy się na rośliny doniczkowe w sypialni, to zróbmy to przede wszystkim z głową. Najważniejszy jest w końcu nasz komfort. Dlatego też wybierajmy wyłącznie zdrowe kwiaty, które skutecznie oczyszczają powietrze poprzez pochłanianie dwutlenku węgla z pomieszczenia. Pamiętajmy jednak przy tym, że jedna doniczka, nawet z najlepszym kwiatem nie wystarczy, by w sypialni odczuć dużą różnicę w jakości powietrza.

Zadaniem roślin doniczkowych w sypialni jest utrzymywanie swego rodzaju mikroklimatu. To właśnie dzięki temu odczujemy różnicę, przez co będzie nam się znacznie lepiej spało, a budząc się, nasza głowa będzie świeża i pełna energii do działania. Jakie rośliny zatem wybierać? Stawiajmy głównie na kwiaty do sypialni, które nie kwitną. Wyjątkiem jest storczyk, który jako kwiat kwitnący nie potrzebuje dużej ilości światła.

 

Rośliny oczyszczające powietrze w sypialni

Jak już wspomnieliśmy powyżej, rośliny odgrywają bardzo dużą rolę w sypialni. Naukowcy dokładnie przebadali rośliny pod kątem ich właściwości oczyszczających powietrze. Okazało się, że wiele gatunków kwiatów doniczkowych, które uprawiamy w domu, bardzo pozytywnie wpływa na jakość powietrza. Kwiaty neutralizują także toksyczne związki w postaci dwutlenku węgla, smogu, lakierów czy klejów. Niektóre są w stanie również obniżać poziom promieniowania elektromagnetycznego i jonów metali! Jakie więc rośliny pod tym względem warto wybierać do sypialni?

Fikusa

Fikus doskonale pochłania formaldehyd i inne szkodliwe substancje. Ponadto świetnie filtruje powietrze i znosi wysoką temperaturę.

Filodendrona

Ta roślina doniczkowa świetnie usuwającego z powietrza formaldehyd, ale również amoniak i benzen. Ponadto niestraszne mu suche powietrze i nie potrzebuje częstego podlewania.

Zielistkę Sternberga

Ten kwiat oczyszcza powietrze z toksyn, szkodliwych jonów metali oraz promieniowania elektromagnetycznego. Dobrze wpływa na wilgotność powietrza oraz świetnie radzi sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń. To doskonała roślina do sypialni dziecka.

Dracenę odwróconą

Jest to roślina doniczkowa, za sprawą której pozbędziemy się benzenu, formaldehydów, toluenu, trójchloroetylenu, a nawet czadu!

Paprotkę

Najzdrowsze kwiaty, które ujemnie jonizują powietrze, dlatego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie znajdują się sprzęty elektroniczne. Ponadto podobnie jak pozostałe kwiaty, skutecznie usuwa formaldehyd. Paprotka ponadto preferuje dużą wilgotność powietrza, dostarczając przy tym tlen nocą.

Skrzydłokwiata

Są do świetnie dobrane kwiaty doniczkowe, które neutralizują takie toksyny jak benezen, formaldehyd, ksylen, toluen i trójchloroetylen. Pamiętajmy jednak, by skrzydłokwiata nie umieszczać w miejscach, gdzie łatwy dostęp mają małe dzieci, ponieważ poza tym, że kwiat potrafi świetnie oczyszczać powietrze, to ma trujące substancje, które powodują podrażnienie skóry. Poza tym, że skrzydłokwiat ma w sobie wiele szkodliwych substancji, to zaliczamy go do typu rośliny, który lubi jasne stanowiska. Co ciekawe jest rośliną o błyszczących liściach, która zimą zakwita i może być wówczas pokaźnych rozmiarów.

Bluszcza pospolitego

Kwiaty do sypialni świetnie radzącego sobie w dymie tytoniowym i usuwającego z powietrza takie związki, jak benzen, toluen, formaldehyd, ksylen i trichloroetan. Bluszcz pospolity ponadto produkuje tlen, pochłaniając dwutlenek węgla, więc dodatkowo nocą dotlenia sypialnię. Świetnie się czuje w umiarkowanej temperaturze oraz, kiedy jest umiarkowane nasłonecznienie.

 

Jakie kwiaty do sypialni na dobry sen?

Pisaliśmy już, że w sypialni warto stawiać na rośliny, które nie mają zbyt intensywnego zapachu. Niektóre rośliny i kwiaty doniczkowe wydzielają jednak delikatny i kojący zapach, który doskonale sprawdzi się w każdej sypialni. To właśnie on jest w stanie pomóc nam lepiej zasnąć i odprężyć się po ciężkim dniu w pracy. Ponadto wiele z tych roślin świetnie nawilża powietrze w pomieszczeniu i tworzy przyjazdy mikroklimat, sprzyjający relaksowi. Do takich roślin zaliczamy przede wszystkim:

  • Jaśmin, który wydziela olejki eteryczne, ale o delikatnym zapachu. Pomaga on nie tylko w zasypianiu, ale również w ukojeniu nerwów. Warto jednak zadbać w jego przypadku o stałą wilgotność podłoża, dzięki czemu będzie miał jeszcze lepsze właściwości oczyszczające powietrze.
  • Lawenda – jej działanie jest podobne do działania jaśminu. Od bardzo dawna lawenda uważana jest za roślinę kojącą, uspokajająca i wyciszającą. Ponadto ma pozytywny wpływ na obniżanie ciśnienia krwi i tętna. Jej uprawa nie wymaga wiele wysiłku oraz nie jest niezbędne stanowisko słoneczne.
  • Rozmaryn, który jest popularny przede wszystkim w kuchni, ale ma swoje walory także w sypialni. Jego zapach bowiem delikatnie odświeża przestrzeń i poprawia jakość snu. Rozmaryn usuwa też wiele substancji toksycznych i podobnie jak inne niektóre rośliny doniczkowe pochłania dwutlenek węgla.

 

Jakie rośliny wybrać do sypialni?