Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
SALE Łóżka - 30% i pozostałe meble - 25%. Rabat nalicza się w koszyku. | Pozostało: ZOBACZ

Jak radzić sobie ze stresem?

Zaległości w pracy, kredyt, problemy z dzieckiem, rozgrzebany remont, a może do tego życie w biegu i permanentny brak czasu na cokolwiek? Niestety tak wygląda dorosłe życie wielu z nas. Jesteśmy zabiegani, spięci, zestresowani i również niewyspani. Długotrwałe funkcjonowanie w taki sposób może przynieść wiele niepokojących skutków, przez co omawiany stres pogłębia się jeszcze bardziej, a my wpadamy w tzw. błędne koło. Jak możemy to jednak przerwać? Jak poradzić sobie w końcu ze stresem?

W obecnych czasach stres to wręcz nieodłączny element naszego życia. Spotykamy się z nim dosłownie wszędzie – w pracy, w szkole, na zakupach, a nawet w domu. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, to może determinować nasze samopoczucie, emocje, zachowania, jak również negatywnie wpływać na komfort i jakość snu, co doprowadzi w konsekwencji do bezsenności.

 

Jak radzić sobie ze stresem?

 

 

Czym jest stres?

Stres to nic innego jak reakcja naszego organizmu na różnego rodzaju negatywne doświadczenia czy zdarzenia. Co istotne, stres nie zawsze musi nas deprymować. Są bowiem sytuacje, kiedy działa on w sposób motywujący. Niestety, przedłużający się lub wyjątkowo silny stres o charakterze demobilizującym ma bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia i funkcjonowania całego organizmu.

 

Radzenie sobie ze stresem

Jak znaleźć odpowiednie metody radzenia sobie ze stresem? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, ponieważ jest to temat bardzo indywidualny. Wiele zależy od tego, co sprawia nam przyjemność i w jakich sytuacjach potrafili zapomnieć o codziennym problemach i zmartwieniach.

Stres powoduje, że nasze ciało jest przede wszystkim spięte. Dlatego też warto zadbać, by w momencie, gdy go odczuwamy zrelaksować się. Taką formą terapii może być wzięcie ciepłej kąpieli, zadbanie o aktywność fizyczną, pójście na spacer czy posłuchanie ulubionej muzyki. W internecie znajdziemy również wiele treningów relaksacyjnych, które pozwolą bliżej poznać nasze ciało, rozpoznać, kiedy jest ono napięte oraz jak je odpowiednio rozluźnić. Nie każdy trening będzie nam bowiem odpowiadał, dlatego tak istotna jest świadomość odczuwania napięć własnych mięśni.

 

Sposoby radzenia sobie ze stresem a sen

Sen jak wiemy jest jedną z najważniejszych czynności w ciągu doby. Ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, codziennego funkcjonowania, poziomu stresu, układu krążenia, psychiki i oczywiście pracy mózgu. Dlatego też powinniśmy zadbać, by przesypiać przynajmniej 8 godzin w ciągu doby. Świetnym pomysłem mogą być również drzemki w ciągu dnia, które nie będą przekraczały pół godziny. Potrafią one rozładować rozdrażnienie, napięcie oraz zmęczenie. Co jednak w sytuacji, gdy przez wszechobecny stres nie jesteśmy w stanie zasnąć?

Niestety, w momencie, gdy jesteśmy zdenerwowani, trudno nam zasnąć, a nawet jeśli się to w końcu uda, to najpewniej w nocy będziemy się wybudzać, co negatywnie wpłynie na ciągłość i zdrowie snu. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są skoki poziomu hormonów stresu, czyli kortyzolu i za mała ilość melatoniny, odpowiadającej właśnie za dobry i regenerujący odpoczynek. Poniżej przedstawiamy Wam kilka sposób, które należy wypróbować w stresujących sytuacjach.

 • Wybiegaj stres

To chyba najlepszy sposób na rozluźnienie naszego ciała i „wyczyszczenie” głowy. Wysiłek fizyczny powoduje dopływ hormonów szczęścia, które redukują stres uniemożliwiający nam efektywny sen. Jeśli nie jesteśmy w stanie biegać, to wyjdźmy przynajmniej na długi spacer – w końcu nawet lekkie zmęczenie i dotlenienie organizmu wieczorem sprawia, że śpi nam się znacznie lepiej.

 • Przerzuć zmartwienia na papier

Kiedy trudno nam się jest uwolnić od negatywnych emocji i stresujących myśli, to dobrym rozwiązaniem może być przelanie ich na papier – to naprawdę może pomóc! Jeśli w naszej głowie kłębią się niespokojne myśli, to zrobienie z nich listy może nas nieco uspokoić i pozwolić na opanowanie sytuacji. Negatywne myśli skutecznie zwalcza się także pisaniem afirmacji.

 • Przygotuj sypialnię na ukojenie zmysłów

Duży wpływ na nasz stres ma otoczenie, dlatego też sypialnia powinna być miejscem wyjątkowym, wolnym od niespokojnych myśli. Co może nas zatem uspokoić? Odpowiednie kolory, nastrojowe światło, by wydzielało się więcej melatoniny, cisza lub relaksująca muzyka w tle, optymalna temperatura do snu, kojący zapach oraz oczywiście przyjemna w dotyku i świeża pościel wraz z wygodnym materacem!

 

Trening snu

Sen to złożony proces fizjologiczny, który charakteryzuje się cyklicznie zmieniającą się aktywnością ośrodkowego układu nerwowego. Jak już wiemy, zarówno on ma ogromne znaczenie na nasz codzienny stres, jak i sam stres ma wpływ na zdrowy sen. Dlatego też bardzo istotny może okazać się trening snu oraz higiena snu. Zacznijmy od samej higieny. Do jej zasad należą przede wszystkim:

 • Uregulowany tryb życia,
 • Stałe pory wstawania,
 • Ekspozycja organizmu na światło,
 • Aktywność na świeżym powietrzu,
 • Substancje stymulujące i używki,
 • Miejsce snu,
 • Wyciszenie i relaks,
 • Komfort snu,
 • Codzienne menu żywieniowe,
 • Odpowiednia temperatura zarówno pomieszczenia, jak i organizmu,
 • Jakość powietrza w sypialni.

Jeśli weźmiemy na tapetę wszystkie powyższe aspekty i doprowadzimy je do odpowiedniego stanu, to możemy wspomóc się również pewnymi technikami relaksacyjnymi przed samym snem. Zaliczamy do nich głównie:

 • Gimnastykę,
 • Jogę,
 • Masaż,
 • Metody regulacji oddechu,
 • Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni,
 • „Skanowanie ciała”,

Wszystkie powyższe sposoby, pozwalają na przywrócenie równowagi układu nerwowego poprzez wywołanie fizjologicznego stanu odprężenia. Czasami wystarczy tylko jedna z metod, a innym razem należy zastosować nawet kilka sposobów jednocześnie. Niemniej jednak długofalowe praktykowanie metod relaksacyjnych i treningu snu zdecydowanie wpływa bardzo korzystnie na jakość nie tylko samego snu, ale także życia.

 

Jak radzić sobie ze stresem?

Przeczytaj również Odwiedź blog
Jul 16, 2024 Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialniW dzisiejszych czasach nowoczesna toaletka stała się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To nie tylko praktyczne...
Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialni
Jul 09, 2024 Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?Mycie ścian przed malowaniem to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania. Właściwe oczyszczenie ściany pozwala...
Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?
Jul 02, 2024 Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrzNowoczesny salon z ciemną podłogą to wyjątkowe połączenie elegancji i funkcjonalności. Ciemne podłogi, takie jak...
Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrz
Jun 25, 2024 Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?Wiele osób zastanawia się, jak ukryć kable od telewizora w sposób estetyczny i bez konieczności...
Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?