Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
Flash SALE - 30% na wszystkie łóżka. ZOBACZ

Chrapanie - przyczyny, jak go się pozbyć?

Problem chrapania w czasie snu dotyczy sporego odsetka ludzkości, choć częściej dotyczy on mężczyzn, aniżeli kobiet. Jest to bardzo uciążliwe schorzenie, nie tylko dla osoby, która chrapie, ale również dla pozostałych domowników, a szczególnie osoby śpiącej w tym samym łóżku. Najczęściej nie pomagają szturchania, gwizdanie czy przebudzanie chrapiącego, ponieważ po zmianie pozycji i kilku minutach problem powraca. Jeśli więc Ciebie również dotyka ta dolegliwość i chciałbyś w końcu się z nią uporać, to jest to odpowiedni artykuł…

 

Chrapanie – czym w ogóle jest?

Chrapanie to nic innego jak dźwięk, który jest wydawany mimowolnie w trakcie snu. Powstaje on na skutek drgań mięśni podniebienia miękkiego oraz gardła. Dochodzi do tego w momencie, gdy przechodzi przez nie wydychane powietrze. Co ciekawe, są osoby, które chrapią każdej nocy, a są też tacy, którzy chrapią okazjonalnie – najczęściej po wypiciu alkoholu, wyraźnym zmęczeniu czy po wysiłku fizycznym. Co istotne, chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, choć może być niebezpieczne i zagrażające zdrowiu osobie chrapiącej. W trakcie snu może pojawić się bowiem bezdech senny, co oznacza problemy z nabraniem powietrza do płuc. To z kolei może doprowadzić nawet do duszenia się.

 

Chrapanie - przyczyny, jak go się pozbyć?

 

 

Chrapanie – jakie są przyczyny?

W trakcie snu nasze mięśnie wiotczeją, a co za tym idzie, tylna część gardzieli zwisa, dotykając tym samym nasady języka. Najczęściej pozostająca wtedy szczelina jest wystarczająca, by sprawnie oddychać, ale w przypadku, chociażby niedrożności dróg oddechowych, mogą pojawiać się problemy z nabraniem powietrza do płuc. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zwiększa się wówczas stężenie dwutlenku węgla we krwi, co zmuszą nasz mózg do pobudzenia dodatkowych mięśni oddechowych, czyli klatki piersiowej i przepony. W efekcie dochodzi do gwałtownego wdechu, który jest połączony z charakterystycznym dźwiękiem.

Najczęstsze przyczyny chrapania to zatem:

  • niedrożność nosa,
  • otyłość,
  • przerost migdałków,
  • obniżone napięcie mięśni gardła i języka,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • menopauza,
  • alergie,
  • palenie papierosów,
  • infekcje układu oddechowego.

 

Dlaczego człowiek chrapie?

Jak już wspomnieliśmy, chrapanie jest efektem drgań podniebienia miękkiego oraz tylnej części gardła. Odbywa się na skutek ich zwiotczenia. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Chrapiemy również z powodu niedrożności nosa, różnego rodzaju alergii, polipów w nosie. Problemem mogą być również takie defekty, jak skrzywiona przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych, powiększenie migdałków czy po prostu zwykła infekcja. Wymienione czynniki utrudniają swobodny przepływ powietrza, a co za tym idzie, podnoszą ciśnienie w gardle, wprowadzając tym samym rozluźnione podniebienie miękkie w drgania.

 

 

Chrapanie - przyczyny, jak go się pozbyć?

 

Jak leczyć chrapanie?

Leczenie chrapania uzależnione jest tak naprawdę od jego przyczyny. I tak też w przypadku otyłości najlepszym rozwiązaniem będzie zrzucenie kilku, a może nawet kilkunastu kilogramów. W tym celu należy zastosować dietę z ujemnym bilansem kalorycznym oraz włączyć do codziennego trybu życia aktywności fizyczne. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu, który potrafi być bezpośrednią przyczyną chrapania. To samo tyczy się palaczy papierosów.

Jeśli nasze chrapanie ma łagodniejszą formę lub występuje przy alergii, czy też przeziębieniu, to pomóc mogą dostępne w każdej aptece listki, plastry czy aerozole – oczywiście takie środki nie gwarantują nam wyleczenia, ale znacznie łagodzą objawy. Co z kolei z osobami borykającymi się z wadą zgryzu, ze skrzywioną przegrodą nosową czy innymi tego typu defektami? W tym przypadku niezbędna będzie wizyta u lekarza specjalisty, który po badaniach zastosuje indywidualną metodę leczenia chrapania.