Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
SALE Łóżka - 30% i pozostałe meble - 25%. Rabat nalicza się w koszyku. | Pozostało: ZOBACZ

Styl industrialny - czym rożni się od loftowego?

Styl industrialny i styl loftowy to dwa wyjątkowe style wnętrz, które często wydają się być blisko spokrewnione ze sobą. Oba czerpią w końcu inspirację z przemysłowych korzeni i charakteryzują się surowością oraz unikalnym urokiem. Niemniej jednak, mimo pewnych podobieństw, istnieją zasadnicze różnice, które oddzielają te dwie aranżacje od siebie. Szczególnie projektanci wnętrz zwracają aktualnie dużą uwagę do rozdzielenia aranżacji w stylu industrialnym od tych w stylu loftowym. Poniżej postaramy się Wam nieco bliżej scharakteryzować każdy z nich. Omówimy klimat wnętrza, użyte meble czy dodatki.

 

Styl industrialny - czym rożni się od loftowego? 2

 

Styl industrialny – czym się wyróżnia?

Styl industrialny jest inspirowany przede wszystkim przemysłem, odnosząc się do wnętrz fabryk, magazynów i starych zakładów przemysłowych. Jest to estetyka, która powstała wraz z rewolucją przemysłową i zachwyca swoją surowością oraz prostotą. Do głównych cech wyróżniających styl industrialny na tle pozostałych możemy bez dwóch zdań zaliczyć:

Surowość i minimalistyczny charakter

W stylu industrialnym surowość jest kluczowa. Wnętrza utrzymane są w minimalistycznym stylu, pozbawione zbędnych ozdobników i dekoracji. Surowe ściany, nieobrobione belki, rury i inne elementy konstrukcyjne są pozostawione widoczne, co nadaje przestrzeni jej charakterystyczny wygląd i podkreśla industrialny wystrój wnętrz.

 

Styl industrialny - czym rożni się od loftowego? 1

 

Wykorzystanie metalu, betonu i drewna

Główne materiały używane w stylu industrialnym to metal, beton i drewno. Metalowe regały oraz inne elementy, takie jak rury, stalowe belki i meble z metalu, są powszechne. Betonowe podłogi i ściany nadają przestrzeni surowy charakter, podczas gdy drewno dodaje ciepła i kontrastu.

Duże okna przemysłowe

Mieszkanie w stylu industrialnym to również duże okna przemysłowe lub okna typu loft. Są one bardzo częstym elementem surowego stylu industrialnego. Pozwalają na dostarczenie dużo naturalnego światła do wnętrza oraz tworzą połączenie z przemysłowym dziedzińcem lub otoczeniem, szczególnie że tego typu aranżacje wyewoluowały i poza tym, że mamy otwarte przestrzenie, wysokie sufity czy widoczne instalacje elektryczne, to industrialne wnętrze chce tworzyć obecnie także przytulny klimat.

Odsłonięte instalacje

Jak już wspomnieliśmy powyżej, w stylu industrialnym rury, przewody elektryczne i inne instalacje są często pozostawione odkryte. To nie tylko nadaje przestrzeni autentyczny charakter, ale także przypomina o pierwotnym zastosowaniu przestrzeni.

Wykorzystanie mebli vintage i recyklingu

Meble i dodatki vintage oraz elementy z recyklingu są mile widziane w stylu industrialnym. Minimalne formy mebli mogą tworzyć, chociażby stare krzesła fabryczne, metalowe skrzynki lub drewniane palety, które nadają przestrzeni autentyczny charakter.

Surowy klimat

Styl industrialny może wprowadzać nieco surowy klimat. Nie jest to styl, który sprzyja ciepłym, przytulnym wnętrzom, ale jest doskonały dla tych, którzy cenią surową estetykę. Takie też jest wykończenie ścian, któremu towarzyszą m.in. fotografie nawiązujące do korzeni stylu, geometryczne lustra czy też równie surowe dodatki inspirowane przemysłowym i fabrycznym charakterem.

 

Styl industrialny - czym rożni się od loftowego? 4

 

Wnętrza w stylu loft – cechy charakterystyczne

Styl loftowy jak już wiemy, jest blisko spokrewniony z przestrzeniami mieszkalnymi w starych fabrykach i magazynach, które zostały przekształcone w mieszkania lub biura. Jest to estetyka, która czerpie z przemysłowych korzeni, ale ma swoje własne cechy charakterystyczne, które łączą, ale i dzielą ten styl ze stylem industrialnym. Oto główne cechy stylu loftowego:

Duże, otwarte przestrzenie

Loftowe wnętrza są znane z ogromnych, otwartych przestrzeni, które często łączą różne obszary, takie jak salon, kuchnia i sypialnia, bez tradycyjnych ścian działowych. Ta otwarta koncepcja przestrzeni sprzyja swobodnemu przepływowi i integracji różnych obszarów życia.

Surowe elementy przemysłowe

Podobnie jak w przypadku stylu industrialnego, w loftowym klimacie często eksponowane są surowe elementy przemysłowe, takie jak metalowe belki, rury i inne konstrukcyjne detale. Jednak w przypadku loftów te elementy często stanowią tło dla bardziej nowoczesnych wnętrz.

Industrialne okna

Duże okna przemysłowe są charakterystycznym elementem dla loftowego salonu. Pozwalają na dostarczenie dużo naturalnego światła do wnętrza i nadają przestrzeni otwartego charakteru. Te okna są często umiejscowione wzdłuż jednej ze ścian, tworząc wyjątkowy punkt centralny i nadając fabrycznej estetyki.

Minimalizm i prostota

Styl loftowy jest często minimalistyczny i prosty. Charakteryzuje się niewielką ilością ozdobników i dekoracji. Prostota ta podkreśla surowy charakter wnętrza. Jeśli więc chcemy mieć mieszkanie urządzone w stylu loftowym, to powinniśmy pamiętać, by zachować umiar w otwartych przestrzeniach.

Otwarta kuchnia

W stylu loft kuchnie często są częścią otwartego salonu, co sprzyja integracji przestrzeni i tworzy niezwykle modne całe wnętrze. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy kochają gotowanie i jednoczesne bycie częścią rozmów toczących się w salonie.

Wykorzystanie surowych materiałów

Podobnie jak w przypadku stylu industrialnego, styl loftowy również wykorzystuje metal, beton i drewno, ale może być bardziej skoncentrowany na naturalnych materiałach, takich jak drewno, aby wprowadzić ciepło do przestrzeni.

Wnętrza w stylu industrialnym a loftowym. Jakie są podobieństwa i różnice?

Mimo że styl industrialny i loftowy czerpią inspirację z przemysłowych korzeni i wykorzystują pewne wspólne elementy, istnieją też wyraźne różnice między tymi dwoma stylami. Oto główne podobieństwa i różnice:

Podobieństwa:

Surowe, nieobrobione elementy

Oba style korzystają z surowych i nieobrobionych elementów konstrukcyjnych, takich jak rury, belki i okna przemysłowe. W obu przypadkach te elementy pozostają widoczne, co nadaje przestrzeni surowy charakter.

Duże przestrzenie

Zarówno styl industrialny, jak i loftowy, charakteryzują się dużymi, otwartymi przestrzeniami ze wspólną estetyką, które pozwalają na swobodny przepływ i integrację różnych obszarów.

Wykorzystanie metalu, betonu i drewna

Główne materiały używane w obu stylach to metal, beton i drewno. Te materiały nadają przestrzeniom charakterystyczny przemysłowy wygląd. W obu przypadkach wykorzystywana jest podstawowa paleta barw z mocnymi akcentami - ceglanymi ścianami, metalowymi kloszami czy też drewnianym blatem na tle wszechobecnej surowości.

Różnice:

Charakter i atmosfera

Styl industrialny może wprowadzać surowy klimat, podczas gdy styl loftowy jest bardziej skoncentrowany na tworzeniu przyjemnych i komfortowych wnętrz. Lofty często mają bardziej nowoczesny wygląd niż tradycyjne wnętrza industrialne. Styl loftowy częściej wykorzystuje drewno i inne przytulne elementy, takie jak lampy wiszące czy wygodne kanapy. Dlatego też taki styl częściej wybierają osoby ceniące nieco więcej wygody i przytulnego klimatu.

Ozdobniki i dodatki

Styl industrialny jest minimalistyczny i prosty, z małą ilością ozdobników i dekoracji. W stylu loftowym mogą być używane z kolei bardziej nowoczesne i designerskie dodatki, które nadają przestrzeni indywidualny charakter w swojej surowości.

Otwarta kuchnia

Otwarta kuchnia jest częstszym elementem stylu loftowego aniżeli stylu industrialnego. W stylu industrialnym kuchnie są często bardziej tradycyjne i oddzielone od innych obszarów.

Wykorzystanie naturalnych materiałów

Styl loftowy może być bardziej skoncentrowany na wykorzystaniu naturalnych materiałów, takich jak drewno, aby wprowadzić ciepło do przestrzeni, podczas gdy styl industrialny skupia się na surowości i wykorzystuje bardziej przemysłowe materiały, takie jak beton architektoniczny czy inne industrialne dodatki czy minimalistyczne formy mebli.

Meble we wnętrzach industrialnych

Meble odgrywają kluczową rolę we wnętrzach industrialnych, dodając zarówno funkcjonalność, jak i stylu. Tworzą one również niepowtarzalny industrialny klimat, który ma swoje charakterystyczne cechy. Oto kilka z nich we wnętrzach industrialnych:

 • Metalowe akcenty: Meble z metalowymi ramami, nogami lub okuciami są powszechne. Stoliki kawowe, stoły jadalniane i krzesła z metalowymi elementami dodają surowości i industrialnego charakteru przestrzeni.
 • Skóra: Skórzane sofy i fotele są popularnym wyborem we wnętrzach industrialnych. Skóra nadaje meblom elegancji i kontrastu wobec surowych elementów przemysłowych.
 • Drewno: Meble z drewna, zwłaszcza te wykonane z surowego drewna lub o wyraźnym, naturalnym wykończeniu, wprowadzają ciepło i przytulność do wnętrza.
 • Recykling: W stylu industrialnym często stosuje się meble wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, takie jak palety, stare skrzynki czy elementy konstrukcyjne.
 • Prostota: Meble w stylu industrialnym są zazwyczaj proste i funkcjonalne. Ich konstrukcja jest często widoczna, co podkreśla surowy charakter wnętrza.

Styl industrialny - czym rożni się od loftowego? 5

 

Wystrój industrialny i loftowy – oświetlenie i dodatki

Oświetlenie i dodatki pełnią kluczową rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza w stylu industrialnym lub loftowym. Oto kilka wskazówek, o których powinniśmy pamiętać jeśli urządzemy mieszkanie w stylu industrialnym czy też loftowym.

Oświetlenie:

 • Wiszące lampy przemysłowe: Wiszące lampy w stylu przemysłowym, często wykonane z metalu i szkła, są doskonałym wyborem, jeśli mamy loftowe wnętrze. Mogą one stać się zarówno źródłem światła, jak i dekoracyjnym akcentem.
 • Lampy na kabelkach: Lampy na długich kabelkach, zawieszone z sufitu lub przewieszone nad stołem, nadają przestrzeni uroku w industrialnych wnętrzach.
 • Odsłonięte żarówki: Wykorzystywanie odsłoniętych żarówek, szczególnie w dużych oknach przemysłowych, nadaje przestrzeni surowy charakter i tworzy wyjątkową atmosferę.

Dodatki:

 • Poduszki i pledy: Poduszki i pledy w stylu loftowym często posiadają miękkie, naturalne tkaniny i stonowane kolory, które dodają przytulności do przestrzeni.
 • Plakaty i sztuka uliczna: Plakaty, graffiti lub sztuka uliczna na ścianach mogą dodać niepowtarzalnego charakteru wnętrzu i podkreślić jego młodzieńczy, miejski styl.
 • Kwiaty i rośliny: Rośliny doniczkowe wprowadzają do surowych przestrzeni naturalny akcent. Ponadto loftowe mieszkanie będzie wówczas znacznie cieplejsze i przytulniejsze.
 • Metalowe dodatki: Metalowe dodatki, takie jak niskie stołki, wieszaki na ubrania czy doniczki, są idealne do stylu industrialnego, nadając mu surowy, przemysłowy wygląd.
 • Tekstylia: Grube, naturalne tkaniny, takie jak len czy juta, mogą być wykorzystane na zasłony, obrusy czy dekoracje ścienne, nadając wnętrzu autentyczny wygląd w stylu industrialnym.

Warto pamiętać, że zarówno styl industrialny, jak i loftowy, pozwalają na eksperymentowanie i dostosowywanie przestrzeni do własnych upodobań. Ostatecznie to osobiste dodatki i wybór oświetlenia decydują o charakterze wnętrza, tworząc unikalny i niepowtarzalny design. Niezależnie jednak od tego czy zdecydujemy się na styl industrialny czy też na loftowe przestrzenie, to musimy pamiętać o pewnych elementach dedykowanych dla danego typu wnętrza. Tyczy się to zarówno przy doborze mebli, dodatków czy kolorów ścian.

 

 

Przeczytaj również Odwiedź blog
Jul 16, 2024 Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialniW dzisiejszych czasach nowoczesna toaletka stała się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To nie tylko praktyczne...
Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialni
Jul 09, 2024 Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?Mycie ścian przed malowaniem to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania. Właściwe oczyszczenie ściany pozwala...
Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?
Jul 02, 2024 Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrzNowoczesny salon z ciemną podłogą to wyjątkowe połączenie elegancji i funkcjonalności. Ciemne podłogi, takie jak...
Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrz
Jun 25, 2024 Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?Wiele osób zastanawia się, jak ukryć kable od telewizora w sposób estetyczny i bez konieczności...
Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?