Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202

Skrzypiące łóżko - jak tego uniknąć?

Spokojny, zdrowy i komfortowy sen, to bez dwóch zdań klucz do dobrego samopoczucia i efektywności w ciągu dnia. W końcu to podczas odpoczynku i relaksu w łóżku regenerujemy nasz organizm i zbieramy siły na nowe wyzwania. By jednak wypoczynek był taki, jakiego oczekujemy, niezbędne są komfortowe warunki, czyli dobrej jakości łóżko, które ma wygodny materac i co równie ważne – nie skrzypi! Nic nie denerwuje nas tak, jak skrzypienie łóżka podczas każdego ruchu. Jak więc możemy sobie poradzić z tym problemem?

Przyczyn skrzypienia łóżka może być wiele, a im dłużej je użytkujemy, tym częściej możemy zaobserwować właśnie ten denerwujący dźwięk. Czasami jest też tak, że od razu po zakupie łóżko potrafi skrzypieć. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej temu problemowi i spróbujmy z nim zawalczyć.

Skrzypiące łóżko - jak tego uniknąć 

 

 

Sposób na skrzypiące łóżko – jak go znaleźć?

 

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, powodów skrzypienia łóżka może być wiele, dlatego zanim weźmiemy się za naprawę usterki, najpierw musimy znaleźć jej przyczynę. Najczęściej problem leży w stelażu łóżka, ramie lub materacu. Na początku zatem przejrzyjmy dokładnie swoje łóżko i poszukajmy elementów, które mogą odpowiadać za ten nieprzyjemny dźwięk. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów, które w zdecydowanej większość przypadków powinny zdać egzamin.

  • Dokręcenie wszystkich śrubek – tak jak napisaliśmy powyżej, najczęstszymi winowajcami są rama lub stelaż łóżka. Dlatego też zwróćmy uwagę na trwałe połączenia, ponieważ często jest tak, że łóżko skrzypi z powodu poluzowania się wkrętów lub śrubek. Dokręćmy je - ewentualnie możemy zastosować jeszcze podkładki, by zapobiec ich ponownemu odkręcaniu się.
  • Naoliwienie sprężyn – w przypadku łóżek, które posiadają sprężyny, to właśnie one bywają problemem. Na szczęście istnieje też łatwy sposób, by się go pozbyć. Wybawieniem może być olej roślinny, gliceryna lub doskonale nam znany preparat WD-40. Przy okazji oliwienia sprężyn, to samo możemy zrobić z metalowymi elementami łącznymi.
  • Wykorzystanie wosku pszczelego – sprawdzi się on przede wszystkim w drewnianych łóżkach, które są narażone na ciągłą pracę. Jako że drewno jest naturalnym materiałem, to też pracuje ono bezustannie, co z czasem może się objawiać nieprzyjemnymi dźwiękami. Dlatego też najlepiej, jeśli wetrzemy w drewniane elementy wosk pszczeli, świecę lub parafinę. Dzięki temu zminimalizujemy tarcie.
  • Zaizolowanie materaca od ramy – częstym problemem jest stykanie się ramy z materacem, co może powodować skrzypienie. Dlatego też warto odizolować te dwa elementy od siebie za pomocą filcu lub gąbki. Podobnie możemy postąpić również z metolową ramą, jednakże wtedy polecamy nałożenie gumowych tulejek, które wytłumią dźwięki.
  • Sklejenie ruchomych elementów – jeśli powyższe sposoby nie pomagają, to jedynym efektywnym rozwiązaniem może okazać się sklejenie ruchomych elementów ramy. W tym celu użyjmy kleju poliuretanowego, który złączy wszystkie elementy ze sobą, przez co nie będzie dochodziło do ocierania się ich.

 

 

 

Skrzypiący stelaż łóżka – jak naprawić?

 

Wiele nieprzyjemnych dźwięków może być wydawanych właśnie przez stelaż, na którym leży materac. Ciągła eksploatacja i ciężar naszego ciała powoduje, że stelaż cały czas pracuje, przemieszcza się i ociera o ramę. Dlatego też w takim wypadku mamy do dyspozycji najczęściej dwie możliwości naprawy – skuteczne odizolowanie stelaża od ramy oraz dokładne naoliwienie wszystkich metalowych elementów stelaża. W pierwszym przypadku posłużyć  nam mogą specjalne nakładki wykonane z filcu lub gąbki, ale także gumowe tulejki, które nakładamy na stelaż – dzięki nim dźwięki zostają wytłumione, a skrzypienie, jeśli w ogóle występuje,  będzie o wiele cichsze.

Doskonałą metodą, którą możemy zastosować nawet w przypadku wybrania pierwszej opcji, jest dokładne naoliwienie wszystkich metalowych elementów stelaża. Skorzystajmy z tego, co mamy w domu, a więc z oleju roślinnego czy gliceryny lub też zakupmy niezastąpione WD-40.

Skrzypiące łóżko - jak tego uniknąć 

 

 

Dlaczego łóżko skrzypi? Może winowajcą jest materac?

 

Szukając problemu skrzypiącego łóżka, najczęściej upatrujemy go w ramie lub stelażu, nie zwracając przy tym większej uwagi na materac, który jak się okazuje, jest niejednokrotnie winowajcą całego zamieszania. Oczywiście niemalże w stu procentach przypadków przyczyną skrzypienia będą te modele, których struktura składa się ze sprężyn. To właśnie one są powodem wydobywania się nieprzyjemnych odgłosów. Mamy tu na myśli przede wszystkim sprężyny bonellowe, które pod wpływem ciężaru naszego ciała uginają się i wydają przy tym hałas. Dlaczego zatem kupujemy takie materace? Odpowiedzi mogą być dwie – albo nie mamy świadomości dokonując wyboru, albo przekonuje nasz znacznie niższa cena, w porównaniu do znacznie lepszych materacy. Pamiętajmy jednak, że warto zainwestować w przyjemny, zdrowy i komfortowy sen. W końcu stanowi on około 1/3 naszego całego życia! Jeśli jednak mimo wszystko zamierzamy kupić materac sprężynowy, to wybierzmy model kieszeniowy. W takich materacach sprężyny umieszczone są w osobnych kieszonkach, dzięki czemu nie ocierają się o siebie i nie generują takiego skrzypienia.

 
Sprawdź kolekcję materacy TEMPUR dostępną w naszym sklepie.

Skrzypiące łóżko - jak tego uniknąć

Przeczytaj również Odwiedź blog