Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
Flash SALE - 30% na wszystkie łóżka. ZOBACZ

Pozycja spania - na którym boku spać?

Jak wynika z badań, niestety blisko połowa Polaków skarży się na problemy ze snem. Jednym z głównych czynników, jakie mają na to wpływ, jest jakość naszego odpoczynku, a co za tym idzie pozycja do spania. Jaka zatem pozycja jest najlepsza dla naszego zdrowia? Na boku, na plecach, a może na brzuchu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

pozycja spania - na którym boku spać ? 

 

Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla serca?

 

Serce to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy organ w naszym organizmie. Dlatego też powinniśmy dbać o niego należycie. Dotyczy to oczywiście wszystkich, ale przede wszystkim osób, które przechodziły zawał serca lub mają inne problemy kardiologiczne. W ich przypadku najlepszą pozycją będzie spanie na lewym boku. To właśnie ta pozycja wspomaga prawidłową pracę układu krwionośnego i odpornościowego. Co więcej, śpiąc na lewym boku odciążamy serce, które i tak przez całą dobę musi ciężko pracować, pompując krew. Spanie na lewym boku ponadto reguluje procesy trawienne, poprawia pracę trzustki i śledziony, a także, co dla wielu osób może być bardzo istotne – poprawia przemianę materii!

pozycja spania - na którym boku spać ? 

 

A dla kogo pozycja na wznak?

 

Spanie na wznak, czyli spanie na plecach przez wielu uważane jest za najlepszą pozycję do snu. Istnieją również eksperci, którzy z kolei odradzają tę formę odpoczynku. Co ciekawe jedni i drudzy mają swoje racje. Spanie na plecach ma bowiem wiele zalet, ale ma też wady. Do głównych plusów możemy zaliczyć przede wszystkim fakt, że w tej pozycji ciężar ciała jest najlepiej rozłożony. Ponadto najbardziej odciążane są stawy, tak więc osoby uskarżające się na ból stawów powinny wybierać właśnie taką pozycję. Z drugiej jednak strony spanie na wznak utrudnia oddychanie, więc na tę pozycję powinny uważać przede wszystkim osoby z krzywą przegrodą nosową oraz te chrapiące.

pozycja spania - na którym boku spać ? 

 

Spanie na lewym boku

 

Spanie na lewym boku ma wiele zalet i jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Ze względu na ułożenie aorty, która wygina się w lewą stronę, serce w tej pozycji znacznie lepiej pracuje. Ponadto usprawniona zostaje praca układu pokarmowego, co za tym idzie, poprawia się przemiana materii. Spanie na lewym boku jest również wskazane dla osób, które uskarżają się na refluks żołądkowo-przełykowy. Lewy bok to także idealna pozycja dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Dlaczego? Otóż to właśnie w tej pozycji znacznie poprawia się przepływ krwi do serca, nerek i macicy. Co więcej, odciążona zostaje wątroba.

 

 

Jaka jest zatem najlepsza pozycja do spania?

 

Sen to niezwykle ważny czas dla naszego organizmu. By był on idealny, musi się zgrać kilka aspektów – liczba przespanych godzin, dobór materaca, ustawienie łóżka, ale również pozycja, w jakiej śpimy. Co ważne, nie ma jednej pozycji, która byłaby najlepsza dla nas wszystkich. Każdy z nas ma inne preferencje i inne dolegliwości. W zależności więc od tego, czy mamy problemy z kręgosłupem, oddychaniem, stawami czy sercem, powinniśmy wybierać inną pozycję.

Spanie na brzuchu uchodzi jednak za najgorszą pozycję do snu, która w zasadzie nie ma żadnych pozytywnych oddziaływań na nasz organizm. Śpiąc bowiem w tej pozycji, nienaturalnie wykręcamy szyję, możemy doprowadzić do niedokrwienia rąk i ich odrętwienia, a także uciskamy niemal wszystkie narządy wewnętrzne, w tym żołądek, co w efekcie może prowadzić do refluksu, zgagi czy dyskomfortu w jelitach.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest już spanie na plecach, choć też nie jest to idealna pozycja. Co prawda rozkładamy ciężar ciała najbardziej równomiernie oraz odciążamy stawy (więc jeśli mamy z nimi kłopoty, to wybierajmy właśnie spanie na plecach), jednakże spania w tej pozycji nie możemy polecić astmatykom oraz osobom mającym krzywą przegrodę nosową. Dlaczego? Otóż w tej pozycji mamy utrudnione oddychanie, które z racji astmy czy chrapania już samo w sobie jest trudniejsze.

A co z prawym bokiem, o którym jeszcze nie wspominaliśmy? Jak twierdzi jeden z najbardziej znanych trenerów snu, czyli Nick Littlehales, taki układ ciała jest najlepszym rozwiązaniem dla osób leworęcznych. Jeszcze większą skuteczność może nam z kolei przynieść pozycja embrionalna, kiedy to śpimy na prawym boku.

Na którym boku należy z kolei spać przy chorym sercu? Odpowiedź jest jednoznaczna – jest to lewy bok, który może nam przynieść wiele korzyści, nie tylko dla serca. Jednak mimo wszystko musimy zacząć od znacznie lepszej pracy tego narządu, ponieważ nie musi on pompować krwi z dołu do góry, jak miałoby to miejsce w przypadku pozostałych pozycji. Ponadto lepiej pracuje trzustka i śledziona, usprawnione zostają procesy trawienne, a także proces przepływu limfy.

pozycja spania - na którym boku spać ? 

Przeczytaj również: Za twardy materac-jak poznać i co z tym zrobić?