Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
SALE Łóżka - 30% i pozostałe meble - 25%. Rabat nalicza się w koszyku. | Pozostało: ZOBACZ

Malowanie mebli drewnianych - o czym należy pamiętać

Malowanie mebli drewnianych to doskonały i dość tani sposób na odświeżenie wnętrza, nadanie mu nowego charakteru i dostosowanie do zmieniających się trendów aranżacyjnych. Jak jednak pomalować meble drewniane, by zachować ich klasyczny i piękny wygląd oraz odpowiednio je zabezpieczyć surowe drewno? Poniżej omówimy popularność malowanych drewnianych mebli, podstawowe kroki do ich malowania oraz odpowiednie farby do tego celu.

 

Malowanie mebli drewnianych - o czym należy pamiętać

 

Malowane drewniane meble – skąd popularność tego trendu?

Malowanie mebli farbą to bez wątpienia bardzo dobry pomysł, który ma coraz więcej zwolenników. Znamy wiele sposobów renowacji. Możemy po prostu przemalować meble, ale często stosuje się też bielenie mebli drewnianych czy też renowację, by przywrócić pierwotną strukturę drewna, gdzie będzie widoczne usłojenie. Na popularność tego trendu wpływa ponadto:

  • Estetyka i indywidualność

Malowanie mebli drewnianych stało się popularne głównie ze względu na możliwość nadania im unikalnego charakteru. Farbą można łatwo zmienić kolor, co pozwala dopasować meble kuchenne czy te w salonie do aktualnych trendów czy własnych upodobań.

  • Recykling mebli

Malowanie drewnianych mebli to także doskonały sposób na recykling. Stare meble, które mogą wydawać się przestarzałe, z kolei po odświeżeniu farbą kredową, mebel zyskują drugie życie zachowując usłojenia drewna, a tym samym ogranicza się ilość odpadów.

 

Malowanie mebli drewnianych - o czym należy pamiętać

 

  • Dostępność kolorów

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb w różnorodnych kolorach i o różnych właściwościach. To sprawia, że malowanie drewnianych mebli staje się łatwe i dostępne dla każdego. Jest to szczególnie istotne właśnie w przypadku mebli drewnianych, gdzie każdy odcień może znacznie zmienić ich wygląd i wpłynąć na ostateczną aranżację. Dzięki temu takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w stylu klasycznym, skandynawskim czy też stylu shabby chic.

  

Malowanie mebli – od czego zacząć?

Przygotowanie powierzchni

Zanim zaczniemy malować drewniane meble, konieczne jest dokładne przygotowanie powierzchni mebli. Renowacja mebli powinna być rozpoczęta od usunięcia starej warstwy farby, szlifując drewno. W tym celu przyda nam się, chociażby papier ścierny. W przypadku nowych mebli wystarczy odtłuścić całą powierzchnię, np. płynem do mycia naczyń, co wpłynie na przyczepność farby. Następnie przetrzyjmy drewno wilgotną szmatką i pozostawmy do całkowitego wyschnięcia.

Wybór farby

Decydując się na malowanie mebli, kluczowe jest wybranie odpowiedniej farby. Malowanie farbą akrylową jest popularne ze względu na jej szybkie schnięcie, łatwość aplikacji i szeroką gamę kolorów. Jeśli decydujemy się z kolei na bielenie mebli, to dobrym pomysłem będzie farba kredowa. Wiele zależy jednak od tego, jaki finalnie kolor mebli chcemy uzyskać oraz czy na powierzchni mają być np. widoczne słoje dające naturalny efekt drewna.

Malowanie mebli drewnianych – krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie miejsca pracy

Zanim rozpoczniemy malowanie mebli, zabezpieczmy najpierw miejsce pracy. Rozłóżmy folię malarską na podłodze i przykryjmy pobliskie powierzchnie, aby uniknąć zabrudzeń farbą.

Krok 2: Oczyszczenie powierzchni

Oczyśćmy meble z kurzu i brudu co z pewnością będzie następnie sprzyjało malowaniu mebli drewnianych. Stare meble wymagają bowiem czasem więcej uwagi, zwłaszcza jeśli mają warstwy starej farby.

Krok 3: Szlifowanie drewna

Jeśli malujemy stare meble, to najpierw papierem ściernym usuńmy resztki starej farby. W przypadku nowych mebli wystarczy delikatne przeszlifowanie powierzchni papierem ściernym.

Krok 4: Zastosowanie podkładu

Aby farba lepiej przylegała, zastosujmy podkład pod malowaną powierzchnię. Ten sam sprawdzi się też w przypadku zniszczonych mebli. Pozwoli to uzyskać bardziej trwały efekt naturalnego drewna.

Krok 5: Malowanie

Rozpocznij malowanie drewnianych mebli. Do malowania mebli drewnianych stosujmy farbę w dwóch warstwach, pozostawiając odpowiedni czas na wyschnięcie.

Krok 6: Lakierowanie (opcjonalne)

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię, po wyschnięciu farby zastosuj warstwę lakieru. Lakier nada meblom połysk i zwiększy ich trwałość.

 

Malowanie mebli drewnianych - o czym należy pamiętać

 

Czym pomalować drewniane meble? Jaka farba będzie odpowiednia?

Farby akrylowe

Farba akrylowa jest najczęściej używane do malowania drewnianych mebli. Są łatwe w aplikacji, schną szybko i charakteryzują się szeroką gamą kolorów, co świetnie sprawdza się do malowania mebli.

Farby kredowe

Farby kredowe nadają meblom rustykalny, matowy wygląd. Są łatwe w użyciu i często stosowane do stylizacji shabby chic. Odpowiednio pomalowany farbą kredową mebel z pewnością będzie nam służył długie lata.

Farby olejne

Farby olejne są trwałe i odporne na zużycie, co sprawia, że są idealne do mebli narażonych na intensywne użytkowanie - tyczy się to np. mebli ogrodowych. Jednakże warto dodać, ze schną dłużej niż farba akrylowa.

Jak długo utrzymają się farby akrylowe?

Malowanie farbą akrylową charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością, zwłaszcza gdy są stosowane na dobrze przygotowanej i oczyszczonej powierzchni. Dobrej jakości farba utrzyma się na meblach przez wiele lat.

Jeśli z kolei chcemy jeszcze bardziej przedłużyć trwałość malowania, regularnie konserwujmy meble. Delikatne czyszczenie i ewentualne odnawianie warstwy lakieru pomogą utrzymać świeży wygląd na długie lata.

Podsumowując, malowanie i renowacja mebli drewnianych, to doskonały sposób na odświeżenie i dostosowanie ich do aktualnych trendów. Przed przystąpieniem do malowania warto jednak odpowiednio przygotować powierzchnię i wybrać odpowiednią farbę. Farby akrylowe są popularne ze względu na łatwość użycia i szeroką gamę kolorów. Odpowiednio pomalowane drewniane meble to w końcu nie tylko ozdoba wnętrza, ale także trwała i praktyczna część wystroju.

Przeczytaj również Odwiedź blog
Jul 16, 2024 Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialniW dzisiejszych czasach nowoczesna toaletka stała się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To nie tylko praktyczne...
Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialni
Jul 09, 2024 Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?Mycie ścian przed malowaniem to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania. Właściwe oczyszczenie ściany pozwala...
Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?
Jul 02, 2024 Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrzNowoczesny salon z ciemną podłogą to wyjątkowe połączenie elegancji i funkcjonalności. Ciemne podłogi, takie jak...
Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrz
Jun 25, 2024 Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?Wiele osób zastanawia się, jak ukryć kable od telewizora w sposób estetyczny i bez konieczności...
Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?