Przejdź do zawartości

Kominek w sypialni - co należy wiedzieć? Jaki wybrać?

Zakup kominka to bez dwóch zdań inwestycja na wiele lat. Dlatego też warto dokładnie przemyśleć, jakie mamy związane z nim oczekiwania, szczególnie jeśli miałby się on znaleźć w tak newralgicznym miejscu, jakim jest sypialnia z kominkiem. Posiadanie kominka ma bowiem wiele zalet, ale zostaną one uwydatnione dopiero wtedy, gdy dokładnie przemyślimy gdzie i jak go umiejscowić. Kominek z powodzeniem może się stać rodzinnym sercem domowego ogniska, a w sypialni poza spełnieniem swojej podstawowej roli, czyli ogrzaniem pomieszczenia, może wnieść również odrobinę magii i romantyzmu…

Wybierając więc kominek lub biokominki powinniśmy wiedzieć, jaką funkcję mają one przede wszystkim pełnić w naszym domu oraz jakie będzie umieszczenie kominka. Oczywiście będzie on dekoracją reprezentacyjnej sypialni, ale najczęściej to nie jedyne jego zadanie. Duże znaczenie mają także koszty takiej inwestycji, jak również te, związane z samą eksploatacją. Ponadto pamiętajmy o komforcie obsługi i konserwacji. Jak więc pogodzić wszystkie te wymagania i wybrać najlepszy kominek do sypialni?

 

Kominek w sypialni - co należy wiedzieć? Jaki wybrać?

 

 

Kominek klasyczny w sypialni, a może kominki elektryczne?

Aktualnie nadal najbardziej popularne są tradycyjne kominki w wersji zamkniętej bądź otwartej. Te pierwsze sprawdzą się właśnie w sypialni, ale i salonie, a nawet w całym domu, bowiem dzięki swojej konstrukcji z uwzględnieniem, chociażby dystrybutora gorącego powietrza i płaszcza wodnego zapewnią nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także i praktyczność w formie ogrzania pomieszczenia. Ponadto pozwolą nam zaoszczędzić na opale, ponieważ ten w kominku zamkniętym spala się dość wolno. Z drugiej strony taki kominek w sypialni wymaga podłączenia, często też dodatkowej obudowy.

Przeciwieństwem są z kolei kominki w formie otwartej. Oczywiście, prezentują się one fantastycznie i sprawdzają się w nowoczesnym wnętrzu, dlatego jeśli kominek ma nam służyć wyłącznie jako forma atrakcyjnego dodatku, to sprawdzi się on doskonale. Jego konstrukcja jednak sprawia, że większość wygenerowanego ciepła uchodzi kominem, a opał szybko się spala, przez co koszty eksploatacyjne są znacznie wyższe, aniżeli w przypadku pierwszej opcji. Konstrukcyjne kominki otwarte dają nam jednak znacznie więcej możliwości i mają bardzo wysoki potencjał aranżacyjny, dzięki czemu możemy je wykończyć praktycznie każdym materiałem.

Ostatnimi czasy również sporym powodzeniem cieszą się kominki wolnostojące, czyli tzw. kozy. Sprawdzą się one szczególnie wtedy, gdy mamy już gotowy dom i dopiero po jakimś czasie zamarzyło nam się zaimplementowanie w nim kominka. Instalacja nie wymaga bowiem gruntownego remontu, który pochłania wiele czasu i pieniędzy. Kominki wolnostojące dostępne są w wielu rozmiarach oraz wzorach, dzięki czemu na pewno uda nam się je wkomponować do każdej aranżacji wnętrza. W sypialni możemy zastosować także model elektryczny. Nie ma w nim otwartego ognia, co eliminuje wiele niebezpieczeństw z nim  związanych (ewentualnie możemy skorzystać z automatycznych systemów wywołujących).

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o kominkach gazowych, które również sprawdzą się w sypialni za sprawą wygody i bezpieczeństwa. Instalacja aktywuje się bardzo szybko i prosto, ponadto taki kominek nie wymaga czyszczenia z sadzy oraz popiołu. Co więcej, nie musimy kupować ani składować opału, co jest znacznym ułatwieniem, szczególnie gdy kominek znajduje się właśnie w sypialni.

 

Kominek w sypialni - co należy wiedzieć? Jaki wybrać?

 

 

Kominek elektryczny w sypialni – czy to dobre rozwiązanie?

Kominki elektryczne, podobnie jak te tradycyjne potrafią rozniecić specyficzny urok, roztaczając w pomieszczeniu ciepło i światło. Sprawiają, że we wnętrzu panuje wyjątkowa atmosfera – a chyba na tym najbardziej zależy nam w sypialni? Dlatego też Ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny kominek tworzący romantyczny nastrój lub po prostu chcą mieć większy komfort, poprzez czystość i brak konieczności noszenia opału często decydują się na kominki elektryczne.

Najczęściej tego rodzaju kominki są bardzo eleganckie, a przy tym nowoczesne i estetycznie wykończone, dlatego bez problemu zaaranżujemy je w każdym wnętrzu. Stanowią przy tym bardzo atrakcyjną i funkcjonalną ozdobę wnętrza. Modele znajdziemy w przeróżnych rozmiarach, a sama instalacja jest szybka, prosta, i co najważniejsze w przypadku sypialni – bezpieczna. Ogniki w kominku elektrycznym tworzą z kolei nastrojową i pełną magii otoczkę, która doskonale zastępuje tradycyjne palenisko. Tylko od nas zależy czy taki kominek zaaranżujemy w formie zbliżonej do dekoracji ściennej, czy też pochłoniemy część ściany, by jak najbardziej emitował on kominek klasyczny.

 

Sypialnia z kominkiem – o czym należy pamiętać?

Stojąc przed naprawdę ogromnym wyborem, który oferuje nam współczesny rynek kominków, należy pamiętać o kilku zasadach umieszczania kominka w naszej sypialni. W tym celu, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, przeanalizujmy kilka istotnych czynników. Po pierwsze – musimy wiedzieć jaką rolę ma spełniać nasz model. Czy będzie on głównie ozdobą budującą klimat w sypialni, czy też ma za zadanie dogrzewanie wnętrza.

Jeśli wybieramy pierwszą opcję, to wybór jest prosty – najlepszym rozwiązaniem będzie wygodny i komfortowy w użytkowaniu kominek elektryczny. Jeśli jednak zależy nam na ogrzaniu pomieszczenia, to tu musimy wybrać między tradycyjnym kominkiem i tym gazowym, choć bardzo dobrą opcją może być też biokominek wbudowany z funkcją systemu grzewczego. Pamiętajmy jednak przy tym, że sypialnia jest miejsce, gdzie powinno być nieco chłodniej aniżeli w reszcie pomieszczeń w domu – w końcu liczy się nasz komfortowy sen.

Inną sprawą są jeszcze poniesione koszty. Jeśli dopiero budujemy dom, to zaimplementowanie wbudowanego, tradycyjnego kominka może nie pochłonie znacznie więcej pieniędzy, aniżeli chociażby kominek elektryczny, ale jeśli posiadamy już gotowy dom, to gruntowny remont może okazać się złym wyborem. Nie bez znaczenia jest w końcu też metraż pomieszczenia – im większa powierzchnia, tym większa musi być moc kominka. Dlatego też najlepiej przed ostatecznym wyborem warto zastanowić się jak duże pomieszczenie mamy, czy kominek wymaga zabudowy, czy mamy ogrzać sypialnię, czy też ciepło ma trafić również do innych wnętrz, w tym do salonu, a także czy mamy do czynienia z dużą powierzchnią, a może  kominek ma znajdować się w niedużym mieszkaniu w stylu rustykalnym bądź skandynawskim?

 

Kominek w sypialni - co należy wiedzieć? Jaki wybrać?

Przeczytaj również Odwiedź blog