Przejdź do zawartości

Jakie kolory pasują do drewna?

Ponownie coraz więcej osób decyduje się na używanie jak największej ilości drewna do aranżacji wnętrza swojego domu czy mieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu drewno to ponadczasowy materiał oraz barwa, która obecnie cieszy się ogromną popularnością. W obecnych trendach prym wiodą już nie tylko drewniane podłogi i meble, ale nawet ozdobne okładziny, listwy czy inne dodatki, wprowadzające naturalny klimat do wnętrza. Również kolory i odcienie drewna, które znajdziemy w sklepach mogą przyprawić o zawrót głowy – dostępne są bowiem dziesiątki odcieni, od tych słomkowych i złocistych, aż po głębokie i ciemne brązy. Jak zatem odpowiednio łączyć kolory drewna i z czym je zestawiać? Przekonajmy się.

 

Jakie kolory pasują do drewna?

Nie możemy w sposób jednoznaczny wskazać konkretnych kolorów, które będą pasowały do drewnianych mebli czy innych elementów. Wiele zależy bowiem po pierwsze od indywidualnych preferencji właściciela, a po drugie od rodzaju i koloru drewnianych mebli. Jak już wspomnieliśmy na samym początku, obecnie mamy ogrom różnych odcieni i od tego też w dużej mierze uzależniony jest dobór pozostałych barw. Warto jednak podkreślić, że drewno to bardzo uniwersalne tworzywo, które możemy wykorzystać z powodzeniem do wielu stylizacji i to każdego wnętrza, zarówno tego klasycznego, jak i nieco bardziej nowoczesnego. Wyróżnia je ponadczasowość i uniwersalność, która sprawia, że niewiele kolorów nie będzie współgrać z tym tworzywem. Jedną z takich sztampowych barw jest barwa czarna. Poniżej jednak zajmiemy się tymi kolorami, które będą do drewna zdecydowanie pasowały.

Jak już wspominaliśmy, kluczowym elementem w całej układance jest rodzaj drewna. Różne jego gatunki różnią się od siebie odcieniem. I tak też np. jasne meble najlepiej będą wyglądały w równie jasnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach, gdzie nie skupią swojej uwagi, a idealnie wypełnią pomieszczenie, tworząc zarazem złudzenie, że wnętrze jest większe. Pomieszczeniom z jasnymi meblami towarzyszą zazwyczaj również jasne odzienie ścian. Stawiamy wówczas głównie na biele, beże i odcienie szarości. Takie zestawienie najczęściej obserwujemy na przykład w kuchniach i salonie, gdzie zwracamy szczególną uwagę na dużą dawkę światła.

Nieco ciemniejsze są meble z drewna sosnowego, które ma odcień miodowy, lekko złocisty. W przypadku takiego koloru mamy naprawdę duże możliwości, ponieważ świetnie będą współgrały z bielą, ale i z bardziej zdecydowanymi barwami, w formie zieleni, błękitu, a nawet fioletu i granatu. Jest to też rodzaj drewna, który chyba najbardziej ze wszystkich lubi eksperymenty i nutę szaleństwa, dlatego w tym przypadku nie musimy się trzymać utartych schematów i możemy pokierować się własną intuicją.

 

A jakie kolory pasują do mebli dębowych?

Najbardziej popularne i najbardziej stylowe są zdecydowanie meble dębowe, które charakteryzują się jakością, stylem i elegancją. Tego rodzaju meble są także najbardziej wytrzymałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia w skutek zarysować, obić czy otarć. Dlatego  też dąb uznawany jest za niekwestionowanego króla polskiego meblarstwa. Co ciekawe, wykonane z niego produkty do wnętrz możemy spotkać na rynku w dość szerokiej gamie barw – od odcieni średnio-ciemnych, po te głęboko brązowe. Ten rodzaj surowca ma również oryginalną, chropowatą strukturę, która wykorzystywana jest nie tylko do tworzenia mebli, ale także wytrzymałych podłóg.

Jakie więc kolory będą najlepiej pasować do dębu? Dzięki temu, że jest to drewno uniwersalne i wdzięczne, to też wiele kolorów będzie do niego pasowało. Wybór zależy głównie od nas, choć jeśli zależy nam na zachowaniu klasycznej aranżacji, to warto wykorzystać również klasyczne barwy w postaci beżu, bieli czy kolorów piaskowych. Jeśli jednak nie boimy się eksperymentów, to równie ciekawie może wyglądać cała stylizacja w połączeniu z granatem, zielenią, a nawet czernią, która zazwyczaj nie pasuje do drewna.

 

Jakie kolory pasują do drewna?

 

 

Jakie mamy odcienie dębu w meblach?

Jak już wspominaliśmy, dąb jako jeden z nielicznych może posiadać wiele odcieni, dzięki czemu dopasujemy go praktycznie do każdego wnętrza. I tak też paleta dębowych barw zaczyna się od bielonego drewna, przez jasnoszarą, złotą i beżową barwę, aż po kolor ciemnobrązowy, a nawet podchodzący pod czarny! Co więcej, dzięki coraz to bardziej rozwiniętej technologii obróbki drewna, aktualne metody pozwalają na uzyskiwanie jeszcze większej różnorodności nie tylko odcieni, ale i faktur.

 

SM - stories FAQ - do wyróżnionych zamiest tego co mamy teraz https://berkekacperkuczynski-my.sharepoint.com/:w:/g/personal/ania_berkehome_pl/EeVbmkyON7lOowqMYMYqf-gBSat_PL0lgJkNm8rewYOLQw?rtime=a9BPdsJZ2kg https://www.instagram.com/stories/highlights/17935576459620778/
Przeczytaj również Odwiedź blog