Przejdź do zawartości

Jak kolory wpływają na jakość snu?

Nikogo chyba nie musimy przekonywać, że kolory w dużej mierze oddziałują na nasz nastrój, nasze emocje oraz zachowanie. Mogą nas pobudzać do aktywności, działać w sposób relaksujący, czy też usypiający. Barwy, szczególnie kolory ścian mają również ogromny wpływ na nasz sen. Ten z kolei następnie wpływa na naszą wydajność w trakcie dnia, samopoczucie, kontakt z najbliższymi, a nawet zdrowie. Dlatego też wybór odpowiedniego koloru do sypialni jest niezwykle ważny.

Nie bez przyczyny zresztą już od wieków niektóre kolory kojarzone są z określonym statusem i mają swoje znaczenie. W taki sam sposób, komponowane są również stroje biznesowe lub te na wyjątkowe okazje. Nie inaczej jest z aranżacją wnętrz w domu, gdzie kolory ścian, ale również dodatków i mebli mają duże znaczenie – odpowiednio dobrane mogą nam dać atrakcyjny i spójny efekt estetyczny, te źle skomponowane z kolei negatywnie wpłyną na nasz nastrój i samopoczucie.

 

Jak kolory wpływają na jakość snu?

 

 

Jakie kolory najlepsze na sen?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie kolory są dla naszego samopoczucia najlepsze, to najlepiej będzie odwiedzić dobrej jakości hotele, apartamenty czy inne miejsca, gdzie powinniśmy się relaksować i zbierać siły na nowe wyzwania. To właśnie w takich miejscach wiedza najlepiej, co na nas najlepiej działa.

  • Kolor niebieski świetny na sen

Jest to najbardziej odpowiedni kolor, jeśli zależy nam na głębokim śnie. To barwa morza i nieba, która nas uspokaja, daje poczucie schronienia i bezmiaru.

  • Kolor żółty sprzyja odpoczynkowi

Warto jednak pamiętać, że powinny to być jasne odcienie koloru żółtego. Jest to bowiem ciepła barwa, która tworzy poczucie równowagi, radości i harmonii. Najlepszym rozwiązaniem będą pastelowe żółcie, w jasnych i lekko nasyconych odcieniach.

  • Kolor biały daje neutralność

Jest to najbardziej neutralny kolor ze wszystkich. Sprawdzi się, jeśli szukamy koncentracji. Łatwo jest go również połączyć z innym kolorem, co jest dobrą informacją dla osób, które lubią poeksperymentować. Kojarzy się on głównie ze spokojem i czystością, dlatego tak często spotykamy go właśnie w hotelach.

  • Zielony kolorem nadziei

Jest to kolejny doskonały kolor do spania. Kojarzy się on w pierwszej kolejności z naturą, świeżością, a co za tym idzie działa odprężająco i relaksująco. Sprzyja koncentracji, ale w tym przypadku również powinniśmy uważać na ciemne, zbyt intensywne odcienie.

 

Jak kolory wpływają na jakość snu?

 

 

Jakie barwy nie wpływają dobrze na nasz sen?

Jeśli już wiemy, jakie kolory warto zastosować do aranżacji sypialni, to czas poznać również te barwy, których warto unikać, szczególnie jeśli zależy nam na zdrowym śnie i dobrym wypoczynku przed kolejnym ciężkim dniem w pracy.

  • Kolor czerwony nie pozwoli nam na sen

Barwa czerwona jest bardzo agresywna i wręcz uderzająca, dlatego też absolutnie nie powinniśmy stosować go w sypialni – co nie znaczy, że w ogóle powinniśmy unikać tego koloru. Jest to bowiem barwa, która potrafi motywować i bardzo dobrze pobudza umysł, więc warto by znalazła się, chociażby w gabinecie czy domowej siłowni.

  • Fiolet zbyt pobudza

Kolor fioletowy, podobnie jak ten czerwony bardzo pobudza, szczególnie nasz umysł i kreatywność. Dlatego też, jeśli zastosujemy go w sypialni, to trudno będzie nam się wyłączyć i zrelaksować. Wywołuje on ponadto uczucie aktywacji poznawczej, które jest niezgodne ze spokojem, którego potrzebujemy do zaśnięcia.

  • Brąz potrafi wprowadzić nas w stan niepokoju

Mimo że kolor brązowy jest barwą ziemistą, która kojarzy się zazwyczaj z naturą, spokojem i relaksem, to w tym przypadku niestety potrafi wywoływać przede wszystkim uczucie monotonii i niepokoju. Abstrahując nawet od aspektu stricte psychologicznego, kolor brązowy bardzo trudno jest wkomponować do innych barw, dlatego należy go unikać w aranżacji wnętrz.

0 Komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją
Mar 17, 2023 Jak udekorować łóżko w sypialni?Nie od dziś wiadomo, że najlepiej odpoczywa nam się we własnej sypialni, która jest spójnym,...
Jak udekorować łóżko w sypialni?
Mar 13, 2023 Trendy wnętrzarskie 2023W świecie aranżacji wnętrz nieustannie pojawiają się nowe trendy. Często związane są one z aktualnymi...
Trendy wnętrzarskie 2023
Mar 03, 2023 Jakie hokery wybrać do kuchni? Przydatne wskazówkiHokery to obecnie bardzo modne i często wybierane rodzaje siedzeń w kuchni. Są one bardzo...
Jakie hokery wybrać do kuchni? Przydatne wskazówki
Feb 17, 2023 Łóżko we wnęce - pomysł na aranżacjeJeśli posiadamy wąski pokój lub z innego powodu nie jesteśmy w stanie umieścić pełnowymiarowego łóżka...
Łóżko we wnęce - pomysł na aranżacje
Feb 03, 2023 Przechowywanie pościeli - gdzie chować kołdrę i prześcieradłaOdpowiednie przechowywanie pościeli może okazać się nie lada wyzwaniem, mimo że na pozór wydaje się...
Przechowywanie pościeli - gdzie chować kołdrę i prześcieradła
Jan 20, 2023 Spanie na podłodze - czy jest zdrowe dla organizmu?Spanie na podłodze - czy jest zdrowe dla organizmu?   Zdarza nam się niejednokrotnie słyszeć,...
Spanie na podłodze - czy jest zdrowe dla organizmu?