Przejdź do zawartości
Zadzwoń do doradcy | Codziennie (pon. - nd., 9:00-18:00) +48 690 609 202
SALE Łóżka - 30% i pozostałe meble - 25%. Rabat nalicza się w koszyku. | Pozostało: ZOBACZ

Jak czyścić tapicerkę łóżka?

Tapicerowane łóżka są nie tylko piękne, ale także wygodne. Precyzyjnie oraz estetycznie obite wytrzymałą gąbką i ozdobną tkaniną pozwalają nam się wygodnie oprzeć i odpocząć po ciężkim dniu. Jednak jak każda tapicerka, wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji, aby pozostała utrzymana w dobrym stanie. W przeciwnym razie po pewnym czasie powstaną na niej plamy i zabrudzenia, z kolei kurz sprawi, że straci ona swój pierwotny, nieskazitelny wygląd. Czyszczenie tapicerki łóżka może na pozór wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi narzędziami i technikami można łatwo przywrócić jej świeżość i czystość. Poniżej podzielimy się z Wami kilkoma sprawdzonymi sposobami, jak szybko i skutecznie wyczyścić tapicerkę łóżka.

 

Jak czyścić tapicerkę łóżka? 5

 

Czym prać tapicerkę?

Przed przystąpieniem do czyszczenia łóżka tapicerowanego ważne jest, aby wiedzieć, czym ją w ogóle prać. Wybór odpowiedniego środka do czyszczenia zależy od rodzaju tapicerki. Jeśli posiadamy jeszcze etykietę z instrukcjami, zawsze warto się do niej odwołać. Jeśli nie mamy takiej instrukcji, najlepiej jest sprawdzić, czy tapicerka jest zabezpieczona przed plamami lub uszkodzeniami wodą. Jeśli tak, możemy bez przeszkód użyć łagodnego detergentu do naczyń rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Jeśli nie, to wówczas pozostają nam delikatniejsze, często naturalne środki, o których wspomnimy za chwilę.

 

Jak czyścić tapicerkę łóżka? 1

 

Czyszczenie tapicerki w zależności od zabrudzenia

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej jest czyścić tapicerkę łóżka regularnie, dzięki czemu nie będziemy musieli jednorazowo poświęcać dużo czasu, a użyte środki także będą delikatniejsze, przez co znacznie mniej wpłyną na kondycję tkaniny w perspektywie czasu. Sposób czyszczenia jest również w dużej mierze zależny od tego, z jakim zabrudzeniem mamy do czynienia. Poniżej przyjrzeliśmy się zatem różnymi rodzajami zabrudzeń.

  • Usuwanie sierści i kurzu

Zanim przystąpimy do głębszego czyszczenia łóżka tapicerowanego, warto usunąć sierść i kurz za pomocą odkurzacza lub specjalnej szczotki do tapicerki. Pamiętajmy, żeby dokładnie odkurzyć wszystkie zakamarki, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Często taki regularny zabieg wystarczy, by łóżko odzyskało swój dawny wygląd, szczególnie jeśli nie są na nim widoczne jeszcze żadne plamy i zabrudzenia.

  • Pranie tapicerki

Jeśli tapicerka posiada jednak zabrudzenia, ale nie są one jeszcze zbyt mocno widoczne, to wystarczy, że wypierzemy ją ręcznie. W tym celu przygotujmy roztwór łagodnego detergentu do mycia naczyń i ciepłej wody. Delikatnie namoczmy gąbkę lub miękką szmatkę w roztworze i delikatnie przecierajmy tapicerkę okrężnymi ruchami. Starajmy się nie moczyć jej zbytnio, aby uniknąć uszkodzenia materiału. Następnie spłuczmy tapicerkę czystą wodą i pozostawmy do wyschnięcia. Ewentualnie jeśli mocno ją zamoczymy, to warto użyć suszarki ustawionej na łagodny nawiew.

  • Usuwanie plam

Jeśli tapicerka łóżka ma trudne do usunięcia plamy, warto zastosować bardziej skoncentrowane środki czyszczące. Przed użyciem sprawdźmy jednak, czy środek nie uszkodzi tapicerki. W tym celu przetestujmy go na niewidocznym fragmencie tapicerki lub skonsultujmy się z producentem mebli. Jeśli również i w tym przypadku szukamy naturalnych metod, to warto zastosować roztwór kwasku cytrynowego z wodą w proporcjach 1:10. Po wywabieniu plamy przetrzyjmy na koniec zabrudzenie proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń rozpuszczonym w letniej wodzie.

Jeśli z kolei wylało nam się czerwone wino, to skutecznym rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji może być wylanie na plamę białego wina wytrawnego i przetarcie fragmentu tapicerki wilgotną szmatką. Po wyschnięciu nie powinno być śladu po uporczywej plamie.

  • Suszenie tapicerki

Po zakończeniu czyszczenia ważne jest, aby dobrze wysuszyć tapicerkę łóżka zanim się na nim położymy. W tym celu możemy użyć wentylatora lub skierować strumień zimnego powietrza z suszarki do tapicerki, żeby przyspieszyć proces suszenia. Pamiętajmy jednak, by unikać wystawiania tapicerki na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to spowodować blaknięcie kolorów.

 

Jak czyścić tapicerkę łóżka? 4

 

Meble tapicerowane a płyn do mycia naczyń – czy to połączenie idealne?

Tapicerka naszej ulubionej kanapy czy fotela wymaga regularnego czyszczenia. Doskonałą formą odświeżenia i pozbycia się drobnych plam jest użycie płynu do mycia naczyń. Tworzy on gęstą pianę, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że przemoczymy czyszczoną powierzchnię. Dużą zaletą potraktowania środka plamy płynem z miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem jest również fakt, że świetnie radzi on sobie z zaschniętym brudem oraz tłustymi plamami, a przy tym jest dość łagodny dla tkanin i nie odbarwia ich, szczególnie jeśli na koniec przetrzemy zabrudzenie wilgotną ściereczką. Warto jednak pamiętać, że używanie detergentu do naczyń w celu czyszczenia tapicerki łóżka jest możliwe wyłącznie w przypadku tapicerki zabezpieczonej przed plamami i wilgocią. Jeśli mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa danego detergentu, lepiej wypróbować go na niewielkiej, niewidocznej powierzchni tapicerki przed rozpoczęciem czyszczenia całej powierzchni.

A może soda oczyszczona do czyszczenia tapicerki?

Innym naturalnym, domowym sposobem na czyszczenie tapicerki jest użycie sody oczyszczonej. Ten sposób sprawdzi się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to tapicerka schnie znacznie dłużej. Wówczas też warto wypróbować sposób czyszczenia kanapy czy fotela na sucho, właśnie sodą oczyszczoną i z pomocą miękkiej szczotki z równie miękkim włosiem do mebli oraz materiału obiciowego, by skutecznie usunąć plamy.

W tym celu wystarczy nanieść warstwę sody oczyszczonej na meble tapicerowane, a następnie lekko zwilżyć ją wilgotną ściereczką. Możemy także użyć, chociażby spryskiwacza do kwiatów. Co potem? Musimy uzbroić się w cierpliwość, a po upływie kilku godzin usunąć sodę, najlepiej za pomocą odkurzacza piorącego.

Jak więc widzimy, czyszczenie tapicerki łóżka może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem można utrzymać ją w doskonałym stanie. Ważne jest również częste odkurzanie mebli tapicerowanych i unikanie silnych detergentów, które co prawda są skuteczne i możemy za ich pomocą wyczyścić kanapę, a nawet całe łóżko, jeśli mamy do pokonania uporczywe plamy, ale wówczas narażamy się również na uszkodzenia delikatnej tkaniny. Pamiętajmy zatem, aby zawsze przed zastosowaniem danego sposobu sprawdzić instrukcję producenta dotyczącą czyszczenia i zabezpieczania tapicerki przed plamami i wilgocią. Regularne usuwanie kurzu i sierści, pranie tapicerki oraz usuwanie plam to w końcu podstawowe kroki, które pomogą utrzymać tapicerowane łóżko w czystości i świeżości. Warto jednak w tym celu znacznie częściej wykorzystywać domowe sposoby do czyszczenia mebli tapicerowanych. Zatem czym wyczyścić tapicerkę łóżka? Najlepiej odrobiną płynu do mycia naczyń, wody wymieszanej z octem, za pomocą mąki ziemniaczanej czy też mieszanki wody i sody oczyszczonej. To są sprawdzone, domowe sposoby, które na pewno będą równie skuteczne do tłustych i przyschniętych plam czy pozostałości sierści, jak środki chemiczne do usuwania plam, które mogą przemoczyć tkaniny, a nawet je trwale uszkodzić.

 

Jak czyścić tapicerkę łóżka? 3

Przeczytaj również Odwiedź blog
Jul 16, 2024 Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialniW dzisiejszych czasach nowoczesna toaletka stała się nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To nie tylko praktyczne...
Nowoczesna toaletka: klucz do stylowej i funkcjonalnej sypialni
Jul 09, 2024 Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?Mycie ścian przed malowaniem to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania. Właściwe oczyszczenie ściany pozwala...
Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i jakie środki czystości wybrać?
Jul 02, 2024 Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrzNowoczesny salon z ciemną podłogą to wyjątkowe połączenie elegancji i funkcjonalności. Ciemne podłogi, takie jak...
Tworzenie idealnej kuchni w stylu Hampton: od małych przestrzeni do przestronnych wnętrz
Jun 25, 2024 Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?Wiele osób zastanawia się, jak ukryć kable od telewizora w sposób estetyczny i bez konieczności...
Jak skutecznie i estetycznie ukryć kable bez kucia ściany?